(فیلم) رکورد سرمای ایران در گینس؛ وقتی 8 متر برف بارید!

(فیلم) رکورد سرمای ایران در گینس؛ وقتی 8 متر برف بارید!

۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۹ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس فیلم - زمستان سال ۱۳۵۰ سردتر از همیشه بودپس از بارش ممتد چندین روزه برف، بوران و برف در ایران بیش از چهارهزار قربانی گرفت.

به گزارش سرویس فیلم برخط نیوز به نقل از فرارو - در زمستان ۱۳۵۰ برفی بارید که موجب ثبت آن در رکورد های گینس شد. برف سنگین که تمام مناطق مرکزی، شمال غرب و غرب ایران باریده بود بیش از ۲۰۰ روستا را زیر برف مدفون کرد.

بنابر گزارش نشریات آن زمان ارتفاع برف روی زمین در برخی نقاط ۳ متر و در بعضی از مناطق دیگر تا ۸ متر ذکر شده است که روزنامه اطلاعات عجیب ترین تیتر خود را زد: «خدایا برف بس است!».

در نتیجه این بوران شدید سردترین نقاط کشور زنجان با ۲۴ درجه، شهرکرد ۲۷ درجه و فیروزکوه یا ۳۷ درجه زیر صفر اعلام شد که این سرمای عجیب بحرانی فجیع را رقم زد. گفته می شود در اثر این برف و بوران بالای ۴هزار نفر کشته شدند، اما آمار دقیقی در این خصوص در دسترس نیست، چراکه به نظر می رسد کشتگان این بحران بسیار بالاتر از این آمار باشد.

این برف آنچنان سنگین بود که برخی روستا ها را برای همیشه از نقشه محو کرد. برای مثال ۴ هزارنفر از ساکنان روستای خضر از توابع سمیرم، ۲۰ روز در محاصره برف بودند، که هیچ اطلاعی از آن ها در دسترس نیست.


منبع : فرارو