سازمان جهانی بهداشت نام آبله میمونی را تغییر داد  -  نام قدیمی باعث رواج گفتار نژادپرستانه بر ضد سیاه پوستان شده بود
سرویس فیلم - سازمان جهانی بهداشت نام بیماری آبله میمونی (monkeypox) را به آبله ام (Mpox) تغییر داد و علت این کار را برداشت تبعیض‌آمیز و نژادپرستانه از نام قدیمی بیماری اعلام کرد.

به گزارش سرویس فیلم برخط نیوز به نقل از همشهری - آسوشیتدپرس این سازمان بهداشتی وابسته به سازمان ملل در بیانیه ای با اعلام اینکه نام «آبله ام» را به عنوان جایگزین نام آبله میمونی انتخاب کرده است، گفت در طول سال آینده هر دو نام آبله میمونی و «آبله ام» به کار خواهند تا تدریجا نام قدیمی کنار گذاشته شود.

سازمان جهانی بهداشت گفت از برانگیخته شدن «گفتار نزادپرستانه و تحقیرآمیز» که پس از انتشار بیماری آبله میمونی به بیش از ۱۰۰ کشور نگران شده بود. این سازمان گفت افراد و کشورهای فراوانی از این سازمان خواستند که «راهی برای تغییر دادن نام این بیماری پیشنهاد کند.»

کارشناسان می گویند همزمان با انتشار ویروس بیماری به بیش از ۱۰۰ کشور جهان استفاده از گفتار و تصاویر تبعیض آمیز درباره بیماری در اینترنت گسترش یافته است. به گفته آنها، نام «آبله میمونی» برای ترویج کلیشه های نژادپرستانه درباره مردم سیاه پوست و آفریقایی به کار گرفته شده است. همچنین آنها اشاره می کنند که مخزن اصلی ویروس این بیماری در طبیعت جوندگان هستند نه میمون ها.

سازمان جهانی بهداشت در ماه اوت (مرداد) مدت کوتاهی پس ازآنکه انتشار آبله میمونی را یک وضعیت اضطراری جهانی اعلام کرد، مشاوره با کارشناسان را درباره تغییر نام این بیماری را آغاز کرد.

تا به حال، بیش از ۸۰۰۰۰ مورد آبله میمونی در چندین کشور در جهان که قبلا موردی از این بیماری در آنها رخ نداده بود، شناسایی شده است. آبله میمونی که بیماری تصور می شود منشا حیوانی داشته باشد، تا ماه مه (اردیبهشت) امسال هیچگاه باعث شیوع های بزرگ در فراسوی آفریقای مرکزی و غربی نشده بود.

تقریبا همه موارد بیماری در خارج از آفریقا در افراد همجنسگرا، دوجنسگرا و سایر مردانی که با مردان دیگر آمیزش جنسی دارند، رخ داده بود. دانشمندان اعتقاد دارند که انتشار ویروس آبله میمونی از راه آمیزش جنسی در دو گردهمایی همجنسگرایان در بلژیک و اسپانیا بود که زمینه ساز شیوع بی سابقه این بیماری در کشورهای غربی شد. برنامه های واکسیناسیون به همراه اقدامات کنترلی هدفمند در کشورهای ثروتمند باعث شد که این شیوع پس از عبور از قله اش در تابستان فروکش کند.

 اما در آفریقا، بیماری عمدتا افراد در تماس با حیوانات آلوده مانند جوندگان و سنجاب ها را مبتلا می کند. اکثریت مرگ های مربوط به آبله میمونی در آفریقا رخ داده اند که در تقریبا هیچ واکسنی برای بیماری در آن وجود ندارد.

مقامات بهداشتی آمریکا هشدار داده اند که حذف کردن کامل این بیماری تقریبا ناممکن است و ممکن است همچنان در سال های آینده عمدتا در میان مردان همجنسگرا و دوجنسگرا سر برآورد.

این بیماری برای نخستین بار در گروهی از میمون هایی نگهداری شده برای پژوهش در دانمارک شناسایی شد که دچار بیماری شبیه به آبله شده بودند و به همین علت نام آبله میمونی بر آن گذاشتند. اما دانشمندان می گویند میمون ها مخزن حیوانی بیماری در طبیعت نیستند.

گرچه سازمان جهانی بهداشت بیماری های جدید فراوانی را پس از ظهور آنها نامگذاری کرده است، از جمله دو بیماری از ناشی از کروناویروس ها یعنی «نشانگان شدید حاد تنفسی» (SARS) و  بیماری کووید-۱۹. به نظر می رسد که برای نخستین بار باشد که نام یک بیماری را دهه ها پس از آنکه برای نخستین بار نامگذاری شده است، تغییر می دهد.

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و برخط نیوز صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط