واکنش روسیه به درگیری مرزی باکو و ایروان

واکنش روسیه به درگیری مرزی باکو و ایروان

۲۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۰ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس بین الملل - وزارت خارجه روسیه با ابراز نگرانی نسبت به درگیری مرزی اخیر بین ارمنستان و آذربایجان ضمن دعوت طرفین به خویشتنداری، به آمادگی خود برای انجام اقدامات تنش زدا اشاره کرد.

وزارت خارجه روسیه روز دوشنبه نسبت به درگیری تازه نیروهای جمهوری آذربایجان وارمنستان ابراز نگرانی کرد.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک» در بیانیه منتشر شده وزارت خارجه روسیه در این باره آمده است: «روسیه نگرانی جدی خود درباره وخیم تر شدن اوضاع در مرز ارمنستان و آذربایجان را ابراز می کند. طبق اطلاعات دریافتی، تنش ها ادامه دارد و طرفین علیه هم از یگان های توپخانه استفاده می کنند و این درگیری کشته و زخمی برجای گذاشته است.»

در ادامه این بیانیه با اشاره به تبعات تداوم تنش ها و غیر قابل پذیرش بودن آن، روسیه  به آمادگی خود برای انجام اقدامات لازم جهت برقراری ثبات در منطقه تاکید کرده است.

بیانیه وزارت خارجه روسیه بلافاصله پس از اظهارات «نیکُل پاشینیان» رئیس جمهوری ارمنستان به میان آمد. پاشینیان در نشست فوق العاده دولت این کشور «الهام علی اف» رئیس جمهوری آذربایجان را مسئول پیامدهای تنش های مرزی اخیر برشمرد. وی همچنین از جانبداری دولت ترکیه از باکو در این مسئله انتقاد کرد.

نبرد ناگورنو-قره باغ پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی از سال 1988 آغاز شد. قره باغ، منطقه ای در همسایگی ایران در ناحیه شمالی واقع شده و ریشه اختلاف این دو کشور بر سر مسئله  «ارضی» است و به عبارت دیگر جمهوری آذربایجان و ارمنستان هرکدام این منطقه را جزئی از خاک خود می دانند. نبرد در این منطقه تاکنون صدها کشته و مجروح برجا گذاشته است.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط نیوز