اردوغان و پوتین درمورد سوریه و لیبی مذاکره کردند

اردوغان و پوتین درمورد سوریه و لیبی مذاکره کردند

۲۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۶ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس بین الملل - ریاست جمهوری ترکیه از گفت‌و‌گوی تلفنی «رجب طیب اردوغان» با «ولادیمیر پوتین» همتای روس خود درباره روابط دوجانبه و تحولات سوریه و لیبی خبر داد.

در حالی که مقام های آنکارا و مسکو طی روزهای اخیر درباره درگیری های لیبی اظهارنظرهای مختلفی کرده اند، روسای جمهور دو کشور در یک تماس تلفنی با هم درباره لیبی، سوریه و دیگر موضوعات رایزنی کردند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، دفتر ریاست جمهوری ترکیه امروز دوشنبه از رایزنی تلفنی رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین روسای جمهور ترکیه و روسیه خبر داد.

طبق اعلام آنکارا، همکاری های اقتصادی دوجانبه، اوضاع و تحولات لیبی و سوریه از محورهای گفت و گوی تلفنی روسای جمهور دو کشور بود.

در بیانیه ریاست جمهوری ترکیه آمده که اردوغان و پوتین علاوه بر رایزنی درباره تقویت روابط دوجانبه ترکیه و روسیه و همکاری در زمینه مقابله با ویروس کرونا، اوضاع لیبی و سوریه را مورد ارزیابی قرار دادند و درباره دیگر موضوعات منطقه ای هم صحبت کردند.

تماس تلفنی اردوغان و پوتین در حالی انجام شده که طی روزهای اخیر وزرای خارجه دو کشور درباره تحولات لیبی اظهاراتی مطرح کرده بودند.

«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه پیشتر گفته بود که نیروهای «ارتش ملی لیبی» (وابسته به ژنرال خلیفه حفتر) آمادگی امضای سند آتش بس پیشنهادی مسکو با «دولت وفاق ملی لیبی» را دارند .

مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه اما در پاسخ به این اظهارنظر گفته بود که دولت وفاق ملی برای پذیرش آتش بس پیش شرط هایی دارد و یکی از این پیش شرطها عقب نشینی نیروهای حفتر است.

ترکیه یکی از حامیان دولت وفاق ملی لیبی است و در حمایت از این دولت که از نظر بین المللی دولت مشروع بین المللی است، نیروی نظامی و تجهیزات به لیبی اعزام و ارسال کرده است.

لیبی از سال ۲۰۱۱ و از زمان سرنگونی حکومت «معمر قذافی» رهبر سابق لیبی تحت کنترل دو دولت موازی در شرق و غرب در آمده است؛ دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» در طرابلس (غرب کشور) و دیگری دولت طُبرُق در شرق لیبی که خلیفه حفتر فرمانده «ارتش ملی لیبی» را حمایت می کند. 

بحران لیبی با دخالت های طرف های خارجی و حمایت آنها از یکی از دو طرف اصلی این درگیری ها سبب شده پیچیدگی های تحولات لیبی شدت یابد.

بنا بر گزارش ها روسیه، مصر، امارات عربی متحده، فرانسه و برخی دیگر از حفتر حمایت می کنند و ترکیه در کنار قطر و برخی دیگر از کشورها حامی دولت وفاق ملی هستند.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط نیوز