ادعاها درمورد قصد روسیه برای کاهش حضور نظامی خود در فرات
سرویس بین الملل - منابع کرد مدعی نارضایتی نیروهای روس مستقر در مناطق شمال شرق سوریه به دلیل عدم وجود هماهنگی با نیروهای سوریه دموکراتیک شدند و گفتند که احتمالا به کاهش حضور نظامی روسیه در این منطقه منجر شود. اما کارشناسان نسبت به عملی شدن این تصمیم مسکو تردید دارند.

به نقل از عربی۲۱، فرید سعدون، کارشناس امور کردهای سوریه گفت، پس از مشکلاتی که پس از عبور گشت های روسیه از ایست های بازرسی نیروهای سوریه دموکراتیک (قسد) بایجاد می شد تنش میان نیروهای روسیه و نیروهای قسد افزایش یافته است.

وی گفت، فرماندهی نظامی روسیه در سوریه به فرماندهی عالی خود در میاد پیشنهاد کرده که به او اجازه دهد نیروهای خود را از شرق فرات خارج کند و تنها یک مرکز روسی را در فرودگاه القامشلی باقی بگذارد.

سعدون منبع اظهارات خود را فاش نکرد و تنها گفت، اطلاعاتش دقیق است.

همزمان، نیروهای محلی کرد از بروز تنش میان نیروهای روسیه و قسد در پی نزدیک شدن گشت آمریکایی به تل تمر خبر دادند. نیروهای روسیه از قسد خواستند مانع از گشت زنی نیروهای آمریکایی در این شهر شوند و تهدید کردند، در صورت عدم اجرای این خواسته تل تمر را ترک خواهند کرد.

در همین راستا، محمود نوح، فعال سیاسی کرد نسبت به قصد روسیه برای کاهش حضور نظامی خود در شرق فرات ابراز تردید کرد و گفت، بعید به نظر می رسد که روسیه دست خالی از این منطقه غنی خارج شود.

وی افزود، در مقابل هم نیروهای قسد به دلیل دو دستگی میان خود که برخی به رهبری مظلوم عبدی حامی آمریکا بوده و برخی به رهبری یحابی الروس به حزب کارگران کردستان گرایش دارد، دچار مشکل شده و خواستار تحکیم روابط خود با مسکو هستند.

نوح گفت، هدف از اخبار درباره قصد روسیه برای خروج از شرق فرات این است که نیروهای سوریه دموکراتیک را به خود نزدیک کند. روسیه می خواهد با این شایعه نگرانی نیروهای سوریه دموکراتیک را از ترکیه بیشتر کند به ویژه که متحدشان آمریکا قبلا اعلام کرده نیروهایش را از سوریه خارج خواهد کرد.

در تایید اظهارات نوح، شیرزان علو، روزنامه نگار کرد هم گفت، روسیه می خواهد با این شایعات به نوعی نیروهای سوریه دموکراتیک را تحت فشار قرار دهد به ویژه که این نیروها به انعقاد توافق جامع با شورای ملی کرد زیر نظر آمریکا و فرانسه نزدیک شده اند.

علو گفت، در واقع پیام روسیه به نیروهای سوریه دموکراتیک با این شایعات این است که در سایه حضور نظامی ترکیه در منطقه، کاهش نقش مسکو در منطقه تبعاتی برای قسد دارد. به عبارت دیگر روسیه می خواهد بگوید کاهش نقشش ممکن است به خروج نیروهایش منجر شود و این به معنای پایان تاثیر توافق مسکو و آنکاراست و همین امر زمینه را برای آغاز عملیات نظامی جدید ترکیه در منطقه فراهم خواهد کرد.

منبع : خبرگزاری ایسنا