پوتین: آمریکا تضمین دهد در امور داخلی روسیه از جمله انتخابات مداخله نمی کند
سرویس بین الملل - رئیس جمهور روسیه ضمن مطرح کردن پیشنهاد همکاری مسکو-واشنگتن برای ایجاد امنیت سایبری جهانی از آمریکا خواست تضمین دهد که در امور داخلی و انتخابات روسیه مداخله نمی‌کند.

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه امروز (جمعه) به آمریکا پیشنهاد کرد توافقی درخصوص امنیت سایبری میان دو کشور بسته شود.

به نوشته خبرگزاری «تاس»، پوتین در بیانیه ای نوشت، تقابل گسترده در فضای سایبری یکی از بزرگ ترین چالش های فعلی در عرصه بین المللی محسوب می شود.

رئیس جمهور روسیه با اشاره به اینکه «مسئولیت بازیگران اصلی در عرصه امنیت سایبری جهانی، ایجاد بازدارندگی در برابر حملات سایبری است»، به آمریکا پیشنهاد کرد برنامه جامعی درخصوص احیای روابط با مسکو در زمینه فناوری های ارتباطی در نظر گیرد و گفت وگو درباره مسائل کلیدی در زمینه امنیت بین المللی از سر گرفته شود.

پوتین از آمریکا درخواست کرد «تلاشی مداوم و موثر از طریق کانال های ارتباطی میان آژانس های مربوطه» نظیر مراکز فعال در زمینه کاهش تهدیدات اتمی صورت گرفته و نظارت مقامات عالی رتبه بر مشکلات پیش روی امنیت سایبری در چارچوب آژانس های مرتبط در زمینه امنیت ملی در نظر گرفته شود.

در این بیانیه همچنین آمده است: «این امکان وجود دارد که توافقی دوجانبه میان دولت ها حاصل شود تا از وقوع حوادثی در فضای سایبری جلوگیری شود و می تواند مشابه توافق آمریکا و شوروی در خصوص جلوگیری از حوادث در سال ۱۹۷۲ باشد».

پوتین از آمریکا خواست به صورت متقابل تضمین دهد که در امور داخلی روسیه نظیر انتخابات از طریق فن آوری های پیشرفته دخالتی صورت نمی گیرد.

رئیس جمهور روسیه در ادامه نوشت: «از ایالات متحده می خواهیم به متخصصان روسی و آمریکایی درخصوص گفت وگو در زمینه امنیت اطلاعاتی در سطح جهانی چراغ سبز نشان دهد و آن را در گرو اختلافات سیاسی بین دو کشور نگذارد».

وی افزود: «چنین اقداماتی در راستای تقویت اعتماد میان کشورها و اطمنیان از رفاه و امنیت شهروندانمان خواهد بود. این اقدامات سهمی قابل لمس در ایجاد صلح جهانی در فضای سایبری بین المللی ایفا خواهد کرد».

ماه گذشته «اولگ خِراموف»، معاون شورای امنیتی روسیه هشدار داد که آمریکا و متحدانش در حال افزایش فعالیت های اطلاعاتی و مخرب در فضای سایبری دیگر کشور ها هستند.

طبق گفته این مقام روسی، نتیجه افزایش تقابل در فضای سایبری، ایجاد تنش در روابط بین الملل است و اعمال تحریم ها از سوی آنها منجر به آهسته شدن روند پیشرفت اقتصاد جهان می شود.

از سوی دیگر شرکت آمریکایی «مایکروسافت» در ادعایی عنوان کرده، هکرهایی مرتبط با روسیه و چین در تلاش هستند تا از افراد و گروه های درگیر در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در نوامبر ۲۰۲۰ جاسوسی کنند.

این ادعاها قویاً از سوی دولت های مسکو و پکن محکوم و قویاً مورد تکذیب قرار گرفتند.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط نیوز