گزارش محرمانه سازمان ملل درمورد افزایش صادرات سلاح امارات به لیبی
سرویس بین الملل - یک دیپلمات آمریکایی در سازمان ملل از گزارش محرمانه درباره اقدام امارات در نقض تحریم تسلیحاتی لیبی و افزایش صادرات سلاح و تجهیزات نظامی به این کشور خبر داد.

یک دیپلمات در سازمان ملل گفت که یک گزارش محرمانه کمیته کارشناسان وابسته به کمیته تحریم های ویژه لیبی نشان می دهد که امارات با نقض تحریم تسلیحاتی لیبی، صادرات سلاح و تجهیزات نظامی به ژنرال «خلیفه حفتر» فرمانده نیروهای شرق این کشور را افزایش داده است.

این دیپلمات آمریکایی که به نام او اشاره ای نشده است، افزود که هدف امارات مهار نفوذ ترکیه در لیبی است.

طبق گزارش وبگاه «الخلیج الجدید»، این گزارش سازمان ملل نشان می دهد که نیروی هوایی اماراتی مابین ماه های ژانویه و آوریل گذشته حدود ۱۵۰ پرواز به لیبی انجام داده است که به عقیده کارشناسان سازمان ملل هواپیماهایی اماراتی در این پروازها حامل مهمات و سیستم های نظامی بوده اند.

نیروی هوایی امارات همچنین در طول تابستان با استفاده از هواپیمای باری نظامی آمریکایی (سی ۱۷) ده ها پرواز انجام داده است و این پروازها حتی پس از حمله حفتر به طرابلس ادامه داشت.

دیپلمات آمریکایی می گوید که امارات همچنین به استفاده از کشتی ها برای انتقال سوخت هواپیماها به لیبی به منظور اهداف نظامی اهتمام دارد که این نیز نقض تحریم تسلیحاتی است.

لیبی از سال ۲۰۱۱ و از زمان سرنگونی حکومت «معمر قذافی» رهبر پیشین این کشور با گسستگی سیاسی مواجه شده و تحت کنترل دو دولت موازی در شرق و غرب در آمده است؛ یکی از این دولت ها، دولت وفاق ملی به ریاست السراج است که در طرابلس قرار دارد و از حمایت ترکیه برخوردار است و دیگری دولت طُبرُق در شرق لیبی است که «خلیفه حفتر» فرمانده شبه نظامیان موسوم به «ارتش ملی لیبی» آن را رهبری می کند و از حمایت امارات و مصر برخوردار است.

به رغم اینکه دولت وفاق ملی لیبی در سال ۲۰۱۵ بر اساس توافق و زیر نظر سازمان ملل تشکیل شده، نیروهای ژنرال خلیفه حفتر که مورد حمایت پارلمان دولت طبرق است، این دولت را به رسمیت نمی شناسند و از ۱۵ فروردین ۱۳۹۸، عملیاتی را با هدف اشغال شهر طرابلس آغاز کردند که با حمایت های ترکیه از دولت وفاق، این حملات به شکست انجامید.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط نیوز