دولت نجات ملی یمن: موفقیت تبادل اسرا نشانه پیشروی در مسیر صلح است
سرویس بین الملل - وزیر خارجه دولت نجات ملی یمن تاکید کرد، موفقیت مرحله اول تبادل اسرا نشانه پیشروی در مسیر صلح است.

به نقل از شبکه خبری المیادین، هشام شرف عبدالله، وزیر خارجه دولت نجات ملی یمن در صنعاء اظهار کرد: عملیات تبادل اسرا درستی موضعگیری ما را که توقف جنگ به عنوان مقدمه ای برای هرگونه اقدام سازشی خواستاریم، به جامعه جهانی ثابت کرد، این عملیات به منزله دست (یاری) دراز کردن به سوی صلح عادلانه و شرافتمندانه برای مردم یمن و آمادگی برای سازش سیاسی است

شرف عبدالله تاکید کرد، برای فراهم کردن فضای صلحی به دور از مزایده های ریاض و ابوظبی، کشورهای موثر در پرونده یمن باید فورا وارد عمل شوند.

محمد علی الحوثی، عضو شورای عالی سیاسی یمن نیز از موضعگیری های بین المللی که از تبادل اسرا حمایت کرده و آزادی اسرا را به فال نیک گرفتند، استقبال کرد.

الحوثی تاکید کرد: پرونده اسرا موضوعی انسانی است و تحت هیچ عنوان دیگری قرار نمی گیرد و آماده تبادل کلی هستیم.

او در ادامه بار دیگر تشکیل یک کمیته مستقل را برای تحقیق درباره شکنجه هایی که در حق اسرا در زندان های دشمن شده، خواستار شد.

عصر جمعه بزرگترین عملیات تبادل اسرا از زمان آغاز جنگ یمن انجام شد و در این راستا کمیته بین المللی صلیب سرخ طی دو روز گذشته ۱۱ پرواز را میان پنج شهر در یمن و عربستان ترتیب داد.

ماجد فضائل، عضو کمیته امور اسرای دولت مستعفی یمن تاکید کرد: اواخر سال جاری میلادی دور دیگری از مذاکرات، برای تبادل بقیه اسرا انجام می شود.

دو طرف طی مذاکرات سوئد در دسامبر ۲۰۱۸ درباره تبادل ۱۵ هزار اسیر موافقت کردند و عملیات تبادل محدودی از زمان امضای توافق انجام شد.

منبع : خبرگزاری ایسنا

اخبار گوناگون در برخط نیوز