اندیشکده کره جنوبی: کره شمالی سال آینده می تواند روابط خود را با ما بهبود بخشد
سرویس بین الملل - یک اندیشکده دولتی مستقر در سئول اعلام کرد، کره شمالی می‌تواند سال آینده روابط سرد فعلی خود با کره جنوبی را بهبود ببخشد تا اهرم فشار خود در مذاکرات هسته‌ای آتی با آمریکا را تقویت کند.

به نقل از خبرگزاری یونهاپ، مؤسسه اتحاد ملی کره مستقر در سئول همچنین اظهار کرد که دوره مه-سپتامبر، دوره ای طلایی  برای پیشرفت در مذاکرات هسته ای متوقف شده و روابط بین دو کره است، چرا که المپیک تابستانی توکیو می تواند به عنوان بستری برای از سر گرفتن مذاکرات عمل کند.

پیش بینی می شود کره شمالی جهت سیاسی خود نسبت به آمریکا و کره جنوبی را در جریان یک کنگره نادر حزب که قرار است اوایل دسامبر در بحبوحه عدم قطعیت سیاست واشنگتن در قبال کره شمالی- بعد از انتخاب جو بایدن به عنوان رئیس جمهور- برگزار شود، افشا کند.

بر اساس گزارش اندیشکده مذکور، احتمال اینکه کره شمالی در قبال کره جنوبی رویکرد مصالحه جویانه پیش بگیرد و به طریقی تا زمان تعیین سیاست دولت جدید آمریکا در قبال کره شمالی از این رویکرد استفاده کند، بالا است.

این گزارش می افزاید: دوره مه-سپتامبر می تواند دوره طلایی برای کره شمالی باشد تا روابط بین دو کره را به روابطش با آمریکا پیوند دهد. در این صورت، کره شمالی می تواند رویکرد استفاده فعال از کره جنوبی را از طریق احیای روابط بین دو کره، در پیش گیرد.

این اندیشکده افزود المپیک تابستانی توکیو که در ماه ژوئیه آغاز می شود، می تواند بستر مهمی برای از سرگیری مذاکرات باشد؛ چنان چه اعزام ورزشکاران کره شمالی به المپیک زمستانی "پیونگ چانگ" به اولین نشست تاریخی بین کیم و ترامپ انجامید.

اندیشکده اتحاد ملی کره از کره جنوبی خواست دست به مدیریت باثبات شرایط در شبه جزیره کره بزند و واشنگتن را قانع کند سیاست خود در قبال کره شمالی را بر اساس ابتکار صلح خود تنظیم کند.

منبع : خبرگزاری ایسنا