دیپلمات چینی: لازم نیست پکن کاری برای خوشامد آمریکا انجام دهد
سرویس بین الملل - سفیر چین در آمریکا با تاکید بر لزوم بهبود روابط پکن و واشنگتن گفت، این لزوما به معنای اقدام یک جانبه از سوی چین نیست و آمریکا هم باید در رویکرد خود تجدید نظر کند.

سفیر چین در آمریکا گفت که پکن و واشنگتن باید با همکاری با هم در پی بهبود روابط باشند و در صورت آمادگی آمریکا برای تجدید نظر در مسیرش، چین هم آماده بررسی آن است.

به نوشته خبرگزاری «رویترز» «سویی تیانکی» سفیر چین در آمریکا در نشست سالیانه «موسسه مطالعات چین و آمریکا» گفت: «به منظور قرار گرفتن روابط آمریکا و چین در مسیر صحیح، برای بهره مندی از توسعه واقعی روابط،  هر دو طرف باید با حسن نیت گام بردارند.»

این دیپلمات چینی افزود: «فکر نمی کنم که چین باید کاری را انجام دهد که در اینجا (آمریکا) به مذاق کسی خوش بیاید.»

وی در زمینه بازگشایی کنسولگری آمریکا در «چنگدو» قبل از آغاز به کار «جو بایدن»، فرد منتخب انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بر اساس برآورد رسانه ها، در ماه ژانویه گفت: «باید بگویم ما شروع به بستن کنسولگری ها نکردیم. ما اولین کسی نبودیم که خواستیم روزنامه نگاران خارجی کشور را ترک کنند. ما این اقدامات را در واکنش به اقدامات ایالات متحده انجام دادیم، بنابراین،  در صورت آمادگی آمریکا در تجدید نظر در مسیر خود، ما هم آماده بررسی آن هستیم.»

روابط آمریکا با چین از مسائل تجاری گرفته تا مسائل امنیتی و موارد دیگر به پرتنش ترین سطح ممکن در دهه های اخیر رسیده است. 

«مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا روز جمعه از  محدودیت صدور روادید برای مقامات چینی که در سازمان کار جبهه متحد این کشور مشغول هستند، خبر داد. پامپئو مدعی شد که این سازمان در فعالیت های مخربی دست دارد که قصد آن هدف قرار دادن کسانی است که با سیاست های پکن مخالف هستند.

«هوآ چون یینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین روز جمعه طی نشست خبری ضمن ابراز مخالفت پکن با تحریم های جدید، گفت این گونه اقدامات به منافع و وجهه آمریکا شدیدا آسیب می زند.

 

منبع : خبرگزاری فارس