طرح استیضاح دوباره ترامپ تصویب شد

طرح استیضاح دوباره ترامپ تصویب شد

۲۵ دی ۱۳۹۹ - ۰۱:۲۱ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس بین الملل - مجلس نمایندگان آمریکا طرح استیضاح مجدد رئیس‌جمهور این کشور را تصویب کرد تا او به اولین رئیس‌جمهور تاریخ آمریکا تبدیل شود که در دوره حضورش در کاخ سفید، دو بار استیضاح می‌شود.

مجلس نمایندگان آمریکا بامداد پنجشنبه طرح استیضاح «دونالد ترامپ» رئیس جمهور این کشور را تصویب کرد.

به نوشته رسانه های آمریکایی، قانونگذاران ایالات متحده با ۲۳۲ رأی موافق و ۱۹۷ رأی مخالف، طرح استیضاح مجدد ترامپ را تصویب کردند.

در میان رأی دهندگان مثبت به طرح استیضاح ترامپ، ۱۰ نماینده جمهوری خواه و هم حزبی ترامپ نیز دیده می شود.

بدین ترتیب ترامپ به اولین رئیس جمهور آمریکا تبدیل شد که برای دومین بار در زمان حضورش در کاخ سفید استیضاح می شود. این اولین بار در تاریخ ۲۴۴ ساله ایالات متحده است که مجلس نمایندگان این کشور، دو بار طرح استیضاح یک رئیس جمهور را تصویب می کند.

در واقع نیمی از جلسات رأی گیری استیضاح رؤسای جمهور آمریکا، مربوط به ترامپ است.

طرح استیضاح ترامپ اکنون به مجلس سنای آمریکا فرستاده می شود تا در جلسه ای بعد از بیان استدلال های سناتورهای آمریکایی، دوباره به رأی گذاشته شود.

 

طرح استیضاح دوباره ترامپ تصویب شد

 

 بدون رأی مجلس سنا این طرح بی اثر خواهد بود و در صورتی که سناتورهای آمریکایی رأی مثبت کافی دهند، ترامپ استیضاح و برکنار خواهد شد.

دلیل استیضاح ترامپ در این طرح، تخلفات و جرائم سنگین مبنی بر تشویق هواداران خود برای حمله به ساختمان کنگره آمریکا عنوان شده است.

«رشیده طلیب» نماینده دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا در این جلسه گفت: «کسانی که خشونت در کنگره را ترویج و تحریک می کنند، حق ندارند درباره اتحاد صحبت کنند. بعد از این کودتا، ما نباید اجازه دهیم دروغ ها ادامه پیدا کند و باید رئیس جمهور (ترامپ) را برکنار کنیم».

«میچ مک کانل» رهبر جمهوری خواهان مجلس سنای آمریکا در این باره گفته است: «هنوز تصمیم نهایی خود را درباره چگونگی رأی دادن [به استیضاح ترامپ] اتخاذ نکرده ام و قصد دارم به استدلال های قانونی که قرار است در سنا ارائه شود، گوش کنم».

کنگره آمریکا روز چهارشنبه هفته گذشته در حال شمارش آراء مجمع گزینندگان (الکترال کالج) برای تأیید نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر بود که بعد از اعتراض چند قانونگذار آمریکایی به نتیجه رأی گیری در ایالت آریزونا، ترامپ از هوادارانش خواست تظاهرات به اصطلاح مسالمت آمیز برگزار کنند.

حامیان ترامپ اما در جمعیت بسیار گسترده به کنگره حمله کرده و بعد از درگیر شدن با نیروهای امنیتی، راه خود را به درون ساختمان و اتاق های مختلف آن باز کردند.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط نیوز