درخواست اتحادیه اروپا و ایتالیا برای همکاری قاهره در پرونده قتل دانشجوی ایتالیایی
سرویس بین الملل - اتحادیه اروپا و ایتالیا خواستار همکاری مصر با رم در زمینه تحقیقات درباره پرونده قتل "جولیو رجینی"، دانشجوی ایتالیایی در قاهره شدند.

به نقل از شبکه الجزیره، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سخنانی در پایان نشست وزرای خارجه این اتحادیه به منظور بررسی پرونده های بین المللی از جمله وضعیت حقوق بشر در مصر، با اشاره به پرونده قتل جولیو رجینی، دانشجوی ایتالیایی که چند سال پیش در قاهره به قتل رسید، از مقامات مصر خواست که با ایتالیا در زمینه تحقیقات درباره این پرونده همکاری کنند.

وی در این باره گفت: مساله قتل رجینی تنها مسئله ایتالیا نیست و به اتحادیه اروپا نیز مربوط می شود تا عاملان محاکمه و عدالت اجرا شود.

در همین حال، سرجیو ماتارلا، رئیس جمهوری ایتالیا نیز در پنجمین سالروز قتل رجینی تأکید کرد: ما متعهد به ادامه تحقیقات تا زمان مشخص شدن حقیقت و محاکمه عاملان جنایت قتل رجینی هستیم.

ماتارلا گفت که مقامات ایتالیا انتظار دارند که مقامات مصر با تحویل عاملان این جنایت موافقت کنند.

وی ضمن ابراز همبستگی با خانواده این دانشجوی ایتالیایی، افزود: دادستان رم توانسته است تحقیقات انجام شده درباره ارتکاب جرایم سنگین را به اتمام برساند و دادگاه رم به زودی این نتایج را مورد بررسی قرار خواهد داد تا مجازات های مناسبی را علیه مجرمانی که مرتکب این جنایت شده اند، صادر کند.

رئیس جمهوری ایتالیا همچنین تصریح کرد: ما منتظر پاسخ کامل و مناسب مقامات مصر در این باره هستیم.

رجینی، دانشجوی ایتالیایی در دانشگاه کمبریج انگلیس که برای تحقیق درباره سندیکاهای مستقل مصر برای رساله دکتری خود به قاهره رفته بود، ۲۵ ژانویه ۲۰۱۶ ناپدید شد و سوم فوریه جسد وی با آثار شکنجه روی آن پیدا شد.

پرونده قتل وی روابط میان دو کشور را متشنج کرد چرا که رم مقامات مصری را به عدم همکاری در تحقیقات و تلاش برای فرار از مسوولیت خود در قبال این حادثه متهم کرد و مسوولان مصری نیز بارها دست داشتن سرویس امنیتی در قتل رجینی را رد کردند. آنها در ابتدا گفتند، این دانشجوی ایتالیایی در تصادف رانندگی فوت کرده اما بعدا اعلام کردند، او به دست یک باند جنایتکار کشته شده است و پلیس این باند را نابود کرده است.

منبع : خبرگزاری ایسنا

اخبار گوناگون در برخط نیوز