رسانه ها از پیشنهاد آمریکا برای نشستی جدید با طالبان بر سر تشکیل دولت موقت خبر دادند
سرویس بین الملل - فرستاده ارشد دولت جو بایدن برای افغانستان پیشنهاد تشکیل یک کنفرانس رهبران طالبان و افغانستان با موضوع ایجاد دولت موقت را داد؛ اقدامی که نشان دهنده تمایل کاخ سفید به حرکت سریعتر مذاکرات صلح این کشور به جلو است.

به نوشته وال استریت ژورنال، این ایده اخیرا توسط زلمای خلیلزاد، فرستاده ویژه دولت آمریکا و مذاکره کننده صلح ارشد این کشور برای افغانستان مطرح شد. این فرمت جدید احتمالا سبب کنار گذاشتن توافق صلح مورد مذاکره قرار گرفته بین دولت ترامپ و طالبان و همچنین تاخیر احتمالی در خارج ساختن نظامیان از افغانستان خواهد شد.

نادر نادری، مذاکره کننده ارشد دولت افغانستان به وال استریت ژورنال گفت: دولت افغانستان در حال بررسی تمامی راه های ممکن درخصوص دستیابی به یک صلح با منزلت برای مردم کشور ما است. این جمهوری بر مبنای فداکاری های تعداد زیادی از مردم ما و شرکای بین المللی ما ساخته شده است. یک صلح با منزلت باید از اینها محافظت کند.

به گزارش پایگاه هیل، کاخ سفید با کم اهمیت اعلام کردن این برنامه پیشنهادی عنوان کرد، خلیلزاد صرفا در حال بررسی مجموعه ای از گزینه ها برای حرکت به سمت جلو است.

کاخ سفید در بیانیه ای گفت: این گزارش به شکل دقیق وضعیت فعلی را منعکس نمی کند. آمریکا هیچ طرح پیشنهادی رسمی ارائه نکرده و به بررسی همه گزینه های مربوطه برای وضعیت آینده نیروها ادامه می دهد و همه یعنی همه. خلیلزاد صرفا به بحث درباره طیفی از راه ها برای پیشبرد دیپلماسی پرداخته است نه هیچ چیز بیشتری.

وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه بیان داشت که تعیین مسیر حرکت به جلو برای پایان دادن به جنگ در افغانستان به عهده افغانها است.

ند پرایس، سخنگوی این وزارتخانه در کنفرانسی مطبوعاتی گفت: خلیلزاد به عنوان نماینده ویژه و تیمش در منطقه هستند و با رهبران منطقه ای و افغان با هدف بحث بر سر مسیر حرکت به سمت جلو و مسیری که نتایج پایدار داشته باشد دیدار می کنند. تعیین نتایج مذاکرات صلح افغانستان به عهده افغانها است. ما معتقدیم این نتایج باید منعکس کننده آرزوها و مطالبات مردم افغانستان باشند.

این در حالی است که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا مشغول بررسی اقدامات بعدی خود در قبال افغانستان است.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا ماه گذشته میلادی گفت: من از همه طرفها می خواهم مسیر رفتن به سمت صلح را انتخاب کنند. خشونتها باید اکنون کاهش یابند.

همچنین گفته شده که خلیلزاد مکررا پیشنهاد منصوب کردن یک میانجی گر را برای کمک به پیشبرد فرآیند صلح بین مقامهای افغانستان و طالبان مطرح کرده است.

منبع : خبرگزاری ایسنا