شروع مقدمات انتقال صدها خانواده داعشی از سوریه به عراق

شروع مقدمات انتقال صدها خانواده داعشی از سوریه به عراق

۱۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۳ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس بین الملل - مقام‌های عراقی مقدمات بازگشت حدود ۵۰۰ خانواده داعشی‌های عراقی را که در اردوگاه "الهول" در شرق سوریه نگهداری می شوند، آغاز کرد.

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، این اقدام به عنوان اولین گامی است که شامل انتقال حدود سه هزار خانواده عراقی خواهد شد که در حال حاضر در اردوگاه الهول ساکن هستند.

اردوگاه "الهول" یکی از بزرگترین اردوگاه های خاورمیانه به حساب می آید که در استان حسکه در شمال سوریه واقع شده است و خانواده های عناصر داعش در آن نگهداری می شوند. اردوگاه الهول توسط نیروهای سوریه دموکراتیک"قسد" تحت حمایت ایالات متحده کنترل می شود. دولت عراق قصد دارد انتقال ۵۰۰ خانواده بازداشت شده در این اردوگاه به کشورهای خود را طی روزهای آینده آغاز کند.

این اقدام عراق پس از درخواست های رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ در جهان طی بازدید چند روز پیش خود از اردوگاه و در پاسخ به درخواست های سازمان های بین المللی مبنی بر لزوم خارج نمودن ساکنان اردوگاه الهول صورت می گیرد.

برخی منابع افزودند: اکنون تعداد خانواده های عراقی بازداشت شده در اردوگاه که مایل به ترک آن هستند، به سه هزار خانواده می رسد. در حالیکه در مرحله اول ، ۵۰۰ خانواده منتقل خواهد شد که از این میان ۱۰۰ خانوار طی روزهای آتی پس از دریافت تاییدیه های امنیتی و اداری از سوی دولت مرکزی عراق انتقال می یابند.

منابع سازمان ملل متحد که در زمینه امدادرسانی فعالیت می کنند به "اسپوتنیک" اظهار داشتند که تعداد خانواده های عراقی بازداشت شده در اردوگاه الهول توسط ارتش آمریکا و نیروهای سوریه دموکراتیک" قسد" هشت هزار و ۲۱۵ خانواده با ۳۰ هزار و ۸۷۲ عضو است، در حالی که تعداد خانواده های سوری بازداشتی شش هزار و۱۱۳ خانواده با ۲۱ هزار و ۹۳۰ عضو است. همچنین تعداد خانواده های خارجی دو هزار و ۶۶۲ تن متشکل از ۹ هزار و ۶۶ عضو است .علاوه بر این هشت خانواده (ناشناخته) با هشت عضو نیز در آنجا حضور دارند.

در مجموع، تعداد خانواده های بازداشت شده در اردوگاه الهول به۱۶ هزار و ۹۹۸ خانواده با تعداد ۶۱ هزار و ۸۷۶ عضو می رسد که در یک فضای وسیع و در چادرهایی نگهداری می شوند که به مدت چندین سال  متوالی دارای شرایط ضعیف بهداشتی، اجتماعی و انسانی هستند.

منبع : خبرگزاری ایسنا

اخبار گوناگون در برخط نیوز