بایدن: خشونت های مسلحانه آمریکا مایه شرمساری است

بایدن: خشونت های مسلحانه آمریکا مایه شرمساری است

۱۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۳:۱۶ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس بین الملل - رئیس جمهور آمریکا ضمن رونمایی از ۶ دستور اجرایی برای کاهش خشونت‌های مسلحانه، این حوادث را به بیماری مسری تشبیه و آن را مایه شرم‌ساری این کشور در سطح جهانی توصیف کرد.

«جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا و معاونش روز پنجشنبه علیه خشونت های مسلحانه و قوانین حمل سلاح به سخنرانی پرداختند.

به نوشته روزنامه «ایندیپندنت» بایدن با رونمایی از ۶ دستور اجرایی برای مقابله با خشونت های مسلحانه، از کنگره خواست در این راستا قوانینی را به تصویب برساند.

رئیس جمهور آمریکا گفت: «این طرز فکری عجیب است که گفته شود چیزهایی که توصیه می کنیم خلاف قانون اساسی هستند. خشونت های مسلحانه در این کشور مانند بیماری مسری و مایه شرمساری در سطح بین المللی است».

بایدن افزود: «[در آمریکا] روزانه به طور میانگین ۳۱۶ نفر مورد اصابت گلوله قرار می گیرند که ۱۰۶ مورد از آن ها به مرگ ختم می شود. پرچم کشورمان هنوز به خاطر کشته شدن هشت آمریکایی آسیایی تبار در جورجیا نیمه افراشته بود که ده نفر دیگر در کلرادو کشته شدند».

رئیس جمهور آمریکا گفت: «شاید این را نشنیده باشید اما بین این دو حادثه و به فاصله یک هفته بیش از ۸۱۷ تیراندازی دیگر رخ داد. این تیراندازی ها جان حدود دویست و پنجاه نفر را گرفته و بیش از پانصد مجروح برجای گذاشتند».

بایدن ممنوعیت مالکیت و حمل سلاح های جنگی را خواستار شد و گفت: «هیچ دلیلی وجود ندارد که شخصی در خانه اش سلاح جنگی نگه داری کند که صد گلوله شلیک می کند. هیچکس به چنین چیزی نیاز ندارد.»

«کامالا هریس» معاون بایدن نیز گفت: «در تمام طول سابقه کاری ام با خشونت های مسلحانه مبارزه کردم. نمی توانیم منتظر وقوع حوادث غم انگیز بمانیم. بیش از آنچه بتوانیم تحمل کنیم چنین حوادث غم انگیزی را دیده ایم. مردم خواهان اقدام عملی هستند».

در جدیدترین تیراندازی مرگبار در آمریکا، روز چهارشنبه در ایالت «کارولینای جنوبی» پنج نفر از جمله دو کودک جان خود را از دست دادند.

حزب جمهوری خواه آمریکا بارها با محدود کردن مالکیت سلاح در این کشور مخالفت کرده و آن را مغایر با قانون اساسی این کشور می داند. هواداران مسلح «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا پس از برگزاری انتخابات ۲۰۲۰، با طرح ادعای تقلب انتخاباتی، چند بار به خیابان های این کشور آمدند.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط نیوز