شدید شدن درگیری ها در مأرب ؛ تقلای ائتلاف سعودی برای جلوگیری از پیشروی ارتش یمن
سرویس بین الملل - درگیری شدید ارتش دولت نجات ملی یمن با نیروهای ائتلاف سعودی در استان مأرب، باعث شد که این ائتلاف برای جلوگیری از پیشروی نیروهای یمن حملات هوایی گسترده‌ای را آغاز کند.

پیشروی ارتش و کمیته های مردمی دولت نجات ملی یمن (صنعاء) در استان مأرب (مرکز) باعث شد که ائتلاف سعودی اقدام به انجام حملات هوایی در غرب مرکز این استان کند.

شبکه الجزیره قطر شامگاه پنجشنبه از درگیری شدید بین ارتش این دولت با نیروهای تحت امر منصور هادی، رئیس جمهور مستعفی که مورد حمایت ائتلاف سعودی است، خبر داد.

همزمان با این درگیری ها، جنگنده های ائتلاف متجاوز شهرستان های غربی شهر مأرب را در چند نوبت هدف حمله قرار دادند.

شبکه المَسیره یمن به نقل از منابع خود گزارش داد که «ائتلاف سعودی-آمریکایی» شهرستان «جبل مراد» را در دو نوبت، شهرستان «صرواح» که شاهد درگیری های شدید است را ۱۳ بار و شهرستان «مدغل» را دو نوبت هدف حملات خود قرار داده است.

درگیری ها در استان مأرب یمن بیش از دو ماه است که بین نیروهای دولت نجات ملی یمن و بین نیروهای دولت مستعفی این کشور که مورد حمایت ائتلاف سعودی است، آغاز شده است.

این استان از شمال با استان جوف (هم مرز با عربستان) و از غرب با استان صنعاء (پایتخت) همسایه و هم مرز است که همین موقعیت در کنار تولید بیش از ۲۰۰ هزار بشکه نفت بر اهمیت ژئوپلوتیک آن افزوده است.

دولت نجات ملی یمن تلاش دارد مرکز این استان یعنی شهر مأرب را از نیروهای منصورهادی پس بگیرد و با این کار علاوه بر بی نیاز کردن خود به نفت و سوخت توقیفی در بندر الحدیده توسط ائتلاف سعودی، خطر حملات زمینی ائتلاف و نیروهای هادی را از اطراف پایتخت دور کند.

گذشته از این، موقعیت مرکزی این استان علاوه بر درست رسی به استان های شرقی، می توان به سکویی برای عملیات موشکی و پهپادی ارتش یمن به اهداف شرقی در عربستان سعودی تبدیل شود.

 

 

منبع : خبرگزاری فارس