اردوغان از تقویت حضور اتباع ترکیه در اروپا و جهان سخن گفت

اردوغان از تقویت حضور اتباع ترکیه در اروپا و جهان سخن گفت

۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۱ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس بین الملل - رئیس جمهوری ترکیه گفت، کشورهای غربی نمی‌خواهند به این واقعیت اذعان کنند که گستردگی حضور اتباع ترکیه در جهان قوی‌تر می‌شود.

به نقل از خبرگزاری آناتولی، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه گفت، هیچ شکی نیست که مسلمانان و ترکیه ای ها در آینده اروپا آنطور که مستحقش هستند جایگاهی ملموس تر خواهند یافت.

اردوغان در گردهم آیی شاخه جوانان و زنان اتحادیه بین المللی دموکرات ها در استانبول گفت: البته که این وضعیت برای ما امیدبخش است اما برای دیگران کابوس به شمار می رود. آنهایی که هنوز هم می کوشند تا وضعیت ترک های اروپایی را در همان حد الگوهای دهه ۱۹۶۰ حفظ کنند، نمی خواهند واقعیت رشد و تقویت گستردگی حضور ترک ها در اروپا را بپذیرند.

رئیس جمهوری ترکیه ادامه داد: اسلام هراسی و بیگانه سیتزی که اکنون در سطحی بسیار جدی قرار گرفته یکی از مظاهر این مساله است. اسلام هراسی به یکی از مهترین ابزار سیاستمداران غربی برای لاپوشانی ناکامی هایشان است. اکنون رسانه ها، اساتید، نویسندگان و وزرا این روش پوپولیستی را احیا می کنند که از سوی گروه های به حاشیه رانده شده در گذشته مورد استفاده قرار می گرفت.

اردوغان همچنین تاکید کرد، نه تنها ترک ها بلکه سایر اقشار جامعه با هویت های قومیتی مختلف از موج نژادپرستی در رنج هستند. حتی اگر این آمار فقط نوک کوه یخ باشد، به وضوح افزایش نژادپرستی فرهنگی در اروپا را نشان می دهد. در سال گذشته میلادی جرایم ناشی از نفرت نسبت به سال های گذشته دو برابر شده است. تعداد حملات علیه مهاجران در سه کشور اروپایی که بیشتر مهاجران ترک در آن زندگی می کنند، بیش از ۳۰۰۰ مورد است.

وی ادامه داد، بیش از ۹۰۰ حمله نژادپرستانه فقط در آلمان ثبت شده که شامل ۴۰۰ حمله علیه اتباع ترکیه است. با وجود محدودیت ویروس کرونا، ۱۲۱ حمله مختلف علیه مساجد و انجمن های اسلامی گزارش شده است.

منبع : خبرگزاری ایسنا