اعتراضات نزدیک کاخ ریاست جمهوری سودان

اعتراضات نزدیک کاخ ریاست جمهوری سودان

۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۴ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس بین الملل - پلیس سودان اعتراضات صدها تن به وخامت شرایط اقتصادی این کشور در اطراف کاخ ریاست جمهوری در خارطوم را متفرق کرد.

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، صدها تظاهرکننده سودانی در دومین سالگرد سرنگونی دولت عمر البشیر، در اطراف کاخ ریاست جمهوری این کشور در خارطوم راهپیمایی به راه انداخته و نسبت به وخامت شرایط اقتصادی کشور اعتراض کردند.

در مقابل نیروهای پلیس سودان با استفاده از گاز اشک آور سعی در متفرق کردن تظاهرکنندگان در خیابان های الجمهوریه و القصر الجمهوری در خارطوم کردند.

دولت انتقالی سودان فوریه گذشته تصمیم گرفت نرخ ارز داخلی را یکسان کرده و این اقدام را همراه با سایر طرح های پیشگیرانه آغاز کرد تا تاثیری بر شهروندان سودانی نداشته باشد.

از زمان جدایی سودان جنوبی در سال ۲۰۱۱ و با توجه به اینکه بیشتر چاه های نفتی که منبع اصلی درآمد این کشور بودند، در جنوب واقع هستند، اقتصاد سودان با مشکلات عدیده ای به دلیل کاهش قیمت ارز داخلی در مقابل دلار و سایر ارزهای خارجی مواجه شده است.

در پی این بحران اقتصادی، اعتراضات مردمی گسترده ای در دسامبر ۲۰۱۸ آغاز شدند و در آوریل ۲۰۱۹ دولت عمر البشیر سرنگون شد، با این حال وخامت شرایط اقتصادی سودان ادامه یافت تا جایی که در فوریه جاری ارزش دلار به ۴۰۰ پوند سودان رسیده و این مساله موجب افزایش قیمت مواد غذایی، دارو و کالاهای اساسی و به دنبال آغاز تظاهرات مردمی در مناطق مختلف این کشور شده است.

منبع : خبرگزاری ایسنا

اخبار گوناگون در برخط نیوز