سودان: دنبال جنگ با اتیوپی نیستیم، اما اگر تحمیل شود، پیروز خواهیم بود
سرویس بین الملل - یک عضو شورای حاکمیتی سودان گفت که این کشور از ادعاهای ارضی خود با اتیوپی کوتاه نخواهد آمد و اگر جنگی در گیرد سودان پیروز خواهد بود.

سرلشکر «یاسر العطا» عضو شورای حاکمیتی سودان گفت که این کشور از ادعای ارضی خود در خصوص مناطق مرزی «الفشقه» با اتیوپی کوتاه نمی آید.

به نوشته روسیا الیوم، او که در جمع افسران و سربازان لشگر ۱۹ ارتش سودان در شهر «مروی» سخن می گفت، افزود: «سودان از مناطق الفشقه دست نخواهد کشید. ما خواهان جنگ با اتیوپی نیستیم اما اگر [جنگ] بر ما تحمیل شود ما پیروز خواهیم بود، چرا که بر حق هستیم.»

 او نیروهای مسلح سودان را حامی منافع ملی این کشور دانست و مدعی شد که ارتش طبق منافع ملی در صحنه سیاسی سودان حضور می یابد و به هیچ عنوان خواستار سلطه سیاسی نیست، بلکه خواستار سودانی دموکراتیک و آزاد و رها از جنگ و نژادپرستی است.

منطقه مرزی «الفشقه» منطقه مورد ادعای سودان و اتیوپی در یک سال گذشته بار دیگر محل تنش و درگیری شده است. در نوامبر ۲۰۲۰ نیروهای ارتش سودان با استقرار در این منطقه با شبه نظامیان مسلح اتیوپیایی درگیر شدند. ارتش سودان سپس اعلام کرد که توانسته ۹۰ درصد از اراضی حاصلخیزی که کشاورزان و افراد مسلح اتیوپی بر آن مسلط بودند را تحت کنترل خود در آورد.

تنش مرزی میان سودان و اتیوپی در شرایطی است که سودان به همراه مصر در خصوص آبگیری سد النهضه با اتیوپی اختلاف شدیدی دارد و مقامات سودانی، پس از شکست مذاکرات اخیر در کنگو، آدیس آبابا را به لج بازی متهم کرده و قاهره نیز گفته است که همه گزینه ها از جمله اقدام نظامی برای ممانعت از آبگیری سد روی میز است.

«الطاهر ابوهاجه» مشاور رسانه ای «عبدالفتاح البرهان» رئیس شورای حاکمیتی سودان نیز روز شنبه گذشته درباره وقوع جنگ بر سر آب میان اتیوپی، مصر و سودان هشدار داد.

منبع : خبرگزاری فارس