گفت وگوی تلفنی وزرای خارجه ترکمنستان و قرقیزستان

گفت وگوی تلفنی وزرای خارجه ترکمنستان و قرقیزستان

۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۲ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس بین الملل - وزرای خارجه ترکمنستان و قرقیزستان در تماس تلفنی آخرین وضعیت مرزی این کشور را مورد بررسی قرار دادند.

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه ای «رشید مرداف» وزیر امور خارجه ترکمنستان در تماس تلفنی با «روسلان قزاق بایف» وزیر امور خارجه قرقیزستان آخرین وضعیت مرزی این کشور را مورد بررسی قرار دادند.

مرداف در ابتدا به خانواده و نزدیکان شهروندان کشته شده قرقیزی در نتیجه درگیری مسلحانه در مرزهای قرقیزستان و تاجیکستان تسلیت گفت.

به نوبه خود، قزاق بایف از همکار ترکمنی خود به دلیل توجه وی و ابراز همدردی تشکر کرد و در مورد درگیری مرزی و وضعیت فعلی در منطقه «باتکند» قرقیزستان اطلاعاتی را به وی داد.

قزاق بایف و مرداف عنوان کردند: درگیری بوجود آمده که منجر به تلفات و زخمی شدن افراد بسیاری از هر دو طرف شده است، باید منحصراً از طریق مذاکرات سیاسی و دیپلماتیک حل شود.

مرداف خاطرنشان کرد که ترکمنستان، به عنوان یک شریک استراتژیک قابل اعتماد قرقیزستان، از نزدیک وضعیت منطقه مرزی را رصد می کند و در این راستا از تلاش های مداوم طرف قرقیز برای حل این حادثه استقبال می کند.

وزرای خارجه دو کشور در مورد وضعیت و چشم انداز روابط دو جانبه قرقیزستان و ترکمنستان تبادل نظر کردند و توجه ویژه ای به آماده سازی رویدادهای دوجانبه و چندجانبه در آینده در بالاترین سطح داشتند.

طرفین توافق کردند که در آینده نزدیک جلساتی را در چارچوب رویدادهای آینده سیاست خارجی ترتیب دهند.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط نیوز