گام جدید روسیه در جهت حکمرانی مجازی -  فیسبوک و تلگرام جریمه شدند
سرویس بین الملل - دادگاهی در روسیه شرکت‌های فیسبوک و تلگرام را به دلیل خودداری از حذف محتواهای ممنوعه جریمه کرد.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - دادگاهی در روسیه فیسبوک و تلگرام را به دلیل امتناع از حذف محتوای ممنوعه به پرداخت جریمه ممنوع کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس، این اقدام را بخشی از تلاش های رو به ازدیاد دولت ها برای تشدید کنترل بر فضای مجازی توصیف کرده است.

گزارش ها حاکی است این دادگاه در مسکو، شرکت فیسبوک را به پرداخت ۱۷ میلیون روبل (تقریباً ۲۳۶ هزار دلار) و تلگرام را به پرداخت ۱۰ میلیون روبل (۱۳۹ هزار دلار) محکوم کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشته هنوز مشخص نشده این دو رسانه اجتماعی از حذف چه محتوایی خودداری کرده اند.

این دومین بار است که این دو شرکت طی هفته های اخیر از سوی روسیه جریمه می شوند. روسیه روز ۲۵ ماه مه هم فیسبوک را ۳۶۲ هزار دلار جریمه کرده بود. یک ماه قبل تر، تلگرام به دلیل خودداری از حذف پیام هایی که مردم روسیه را به شرکت در تجمعات اعتراضی دعوت می کرد ۶۹۰۰۰ دلار جریمه شد.

روسیه در راستای نظم بخشی به فضای اینترنت کشور خود و حاکمیت بر آن در حال بررسی و هشدار به شبکه های اجتماعی و ارائه دهندگان سرویس های اینترنتی است. به گفته سازمان تنظیم مقررات روسیه، این اقدامات بخشی از فشار مسکو برای مهار غول های فناوری غربی و تقویت «حاکمیت اینترنت» است.

چند هفته قبل تر از این هم، دادگاهی در روسیه شرکت گوگل را به دلیل خودداری از حذف محتوای ممنوعه مبلغ ۴ میلیون روبل (معادل ۵۴۵۴۰ دلار) جریمه کرد. دیده بان ارتباطات روسیه در آن زمان گفت بیش از ۲۶ هزار درخواست به گوگل برای حذف اطلاعات غیرمجاز شامل ویدیوهای حاوی اطلاعات درباره مواد مخدر یا خشونت ارسال کرده است.

یک سخنگوی سازمان فدرال «نظارت بر ارتباطات، اطلاعات، فناوری و رسانه های عمومی روسیه»  روز چهارم خردادماه گفت گوگل از حذف محتوای ممنوعه در روسیه خودداری کرده است. این سخنگو گفت ۲۰ تا ۳۰ درصد لینک هایی با محتوای ممنوعه شامل وب سایت های سازمان های تروریستی افراطی، یا سایت هایی با تصاویر پورنوگرافی کودکان و فروشگاه  آنلاین مواد مخدر، از نتایج جستجوی گوگل در روسیه حذف نمی شوند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه حدود یک سال پیش لایحه «حاکمیت اینترنت» را امضا کرد و طبق قانون جدید تهیه کنندگان خدمات اینترنت در روسیه نباید به سرورهای خارجی متصل باشند.

همچنین، از ابتدای فوریه ۲۰۲۱ قانونی در روسیه اجرا شد که شبکه های اجتماعی را ملزم می کند، به طور مستقل محتوای ممنوع را شناسایی و مسدود کنند.

شبکه های اجتماعی ملزم شده اند تا به سرعت دسترسی به چنین اطلاعات ممنوعه ایی را محدود کنند. اگر دسترسی به چنین محتواهایی به صورت مستقل طی ۲۴ ساعت برای آنها ممکن نبود، مدیریت شبکه اجتماعی باید، این اطلاعات را برای سازمان نظارت فدرال ارسال کند.

در راستای همین قانون دادگاه عدالت صلح روسیه، توئیتر را هم به علت حذف نکردن محتواهای ممنوعه، در مجموع ۱۹ میلیون روبل (۲۵۹ هزار دلار) جریمه کرده است.

از جمله محتواهایی که روسیه می گوید غول های فناوری و شبکه های اجتماعی از حذف آنها خودداری می کنند ترغیب کودکان و نوجوانان به خودکشی، اطلاعات درباره مواد مخدر یا هرزه نگاری است.

روسیه در ماه های گذشته شرکت های توییتر، فیسبوک و یوتیوب را به تبعیض علیه مسکو متهم کرده است.

توییتر در ماه های گذشته از برچسب «رسانه های وابسته به دولت» برای حساب های کاربری برخی از رسانه های روسیه در این رسانه استفاده کرده است. این شرکت، همانند فیسبوک هر چند ماه یکبار، حساب های کاربری برخی اشخاص را به بهانه ارتباط با دولت روسیه حذف می کند.

منبع : خبرگزاری فارس