پکن خواهان کاهش زرادخانه اتمی روسیه و آمریکا شد

پکن خواهان کاهش زرادخانه اتمی روسیه و آمریکا شد

۲۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۰ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس بین الملل - وزیر خارجه چین با درخواست روسیه و آمریکا برای کاستن از حجم زرادخانه اتمی خود، گفت این امر می‌تواند به پیشرفت مسئله خلع سلاح اتمی در جهان کمک کند.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - «وانگ یی» وزیر خارجه چین امروز (جمعه) پیش از دیدار رؤسای جمهور روسیه و آمریکا، خواستار کاهش تعداد تسلیحات اتمی این دو کشور شد.

وانگ طی سخنرانی آنلاین در کنفرانس خلع سلاح در ژنو، گفت اعمال کاهش بیشتر در زرادخانه اتمی دو قدرت جهانی، یعنی آمریکا و روسیه، می تواند به ترویج و پیشبرد مسئله خلع سلاح اتمی چندجانبه در سراسر جهان کمک کند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، وی همچنین با انتقاد از اشاعه تسلیحاتی توسط آمریکا، توضیح داد: «چین با توسعه و استقرار سامانه های پدافندی موشکی در منطقه و سراسر جهان توسط یک کشور خاص مخالف است، زیرا این اقدام ثبات استراتژیک را تهدید می کند».

وزیر خارجه چین در این باره افزود: «چین همچنین با استقرار موشک های بالستیک میان بُردِ زمین پایه توسط همان کشور (آمریکا) در کشورهای همسایه ما (کره جنوبی و تایوان) کاملا مخالف است».

پیشتر نیز دولت ژاپن به استقرار سامانه موشکی زمین به هوای S-۳۰۰V۴  منطقه نظامی شرق روسیه، در جزایر کوریل اعتراض کرده بود.

در سال ۲۰۱۹ آمریکا از پیمان منع موشک های هسته ای میان برد خارج شد و اقدام به آزمایش نسل جدید موشک ههای زمین به هوای بالستیک و کروز میان برد کرد.

پیش از این رسانه ها گزارش داده اند وزارت دفاع آمریکا به دنبال تقویت حضور خود در منطقه هند و اقیانوس آرام با استقرار شبکه موشک های زمین به هوا در تاسیسات نظامی خود در این منطقه است.

در همین حال، انگلیس هم ماه گذشته از برنامه خود برای گسترش زرادخانه اتمی خود خبر داد و مدعی شد که بازنگری و بررسی سیاست دفاعی، خارجی و امنیتی این کشور نشان می دهد که نمی تواند به تعهدات خود مبنی بر کاهش زرادخانه اتمی پایبند باشد. در گزارش دولت انگلیس برای بازنگری آمده که انگلیس به شرایطی که انبار ذخایر کلاهک های اتمی این کشور بیشتر از ۲۶۰ بمب نباشد، منتقل خواهد شد. 

در حال حاضر انگلیس حدود ۱۹۵ کلاهک اتمی در اختیار دارد. لندن در حالی قصد دارد زرادخانه اتمی خود را گسترش دهد که  این کشور در بررسی دفاعی استراتژیک سال ۲۰۱۵ خود به کاهش مجموع ذخایر تسلیحات هسته ای خود تا حدود ۱۸۰ کلاهک متعهد شده بود.

منبع : خبرگزاری فارس