پکن: آمریکا به جای مداخله در امور کشورها به نقض حقوق بشر در کشور خود بپردازد
سرویس بین الملل - عضو کمیسیون مرکزی سیاست خارجی حزب کمونیست چین در گفت‌وگوی تلفنی با وزیر خارجه آمریکا گفت که واشنگتن به جای مداخله در امور دیگر کشورها به بهانه حقوق بشر، به نقض حقوق بشر در سرزمین‌های خود بپردازد.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - «یانگ جیچی» عضو کمیسیون مرکزی سیاست خارجی حزب کمونیست چین در گفت وگوی تلفنی با «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا، نگرانی جدی پکن از فضاسازی های اخیر درباره منشأ ویروس کرونا را ابراز کرد. 

 او گزارش های اخیر در رسانه های آمریکا مبنی بر اینکه ویروس کرونا از آزمایشگاهی در شهر ووهان به بیرون نشت کرده را «پوچ» توصیف کرد.

بر اساس گزارش تلویزیون CCTV چین، یانگ به بلینکن گفت که واشنگتن باید موضوعات مربوط به تایوان را «با دقت و مناسب» پیگیری کند.

این گفت وگوی تلفنی زمانی صورت می گیرد که دو کشور در مجموعه ای از موضوعات از تجارت و فناوری تا حقوق بشر و ویروس کرونا با یکدیگر اختلاف دارند.

یانگ در این گفت وگوی تلفنی گفت: «واشنگتن باید با پکن درباره بازگرداندن روابط به مسیر خود همکاری کند».

نخستین دیدار یانگ با بلینکن در ماه مارس در آلاسکا با تبادل اظهارات تندی به پایان رسید. در این دیدار، پکن اظهارات ناپسندی که در خصوص همه گیری به چین نسبت داده شده ابراز مخالفت کرد.

یانگ گفت: «ما از آمریکا می خواهیم تا به حقیقت و علم احترام گذاشته و از سیاسی سازی موضوع خودداری کرده و بر همکاری بین المللی در مبارزه با همه گیری تمرکز کند».

اظهارات یانک درباره تایوان نیز در پی سفر هفته پیش سه سناتور آمریکایی با یک هواپیمای نظامی به تایوان صورت می گیرد. این سه سناتور ضمن دیدار با رئیس تایوان اعلام کردند که واشنگتن 750 هزار دوز واکسن کرونا به تایوان خواهد داد.

یانگ در ادامه گفت وگوی تلفنی خود با بلینکن گفت: «آمریکا به جای مداخله در امور داخلی دیگر کشورها به بهانه حقوق بشر، باید به برطرف کردن نقض جدی حقوق بشر در سرزمین های خود بپردازد».

بر اساس گزارش رسانه ها، موضوع ایران نیز یکی از محورهای گفت وگو میان بلینکن و یانگ بوده است.

وزیر خارجه چین امروز، نیز بر لزوم رفع تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد.

وانگ طی سخنرانی آنلاین در کنفرانس خلع سلاح در ژنو، گفت: «اقدامات زورگویانه و قلدی های یکجانبه آمریکا، منشأ اصلی مشکلات بر سر برنامه هسته ای ایران است».

طبق بیانیه منتشر شده توسط وزارت خارجه چین، وی ضمن تاکید بر لزوم افزایش تلاش های دیپلماتیک برای بازگرداندن برجام به مسیر اصلی، توضیح داد: «برای بازگشت به برجام، برداشتن تحریم های ایران اولین چیزی است که طبیعتا [آمریکا] باید انجام دهد».

دولت «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا مدعی است قصد دارد از طریق مذاکرات جاری در شهر وین، پایتخت اتریش زمینه های لازم برای بازگشت کشورش به توافق هسته ای برجام را فراهم کند.

مقام های دولت جو بایدن بارها به صراحت به شکست سیاست فشار حداکثری اعتراف کرده اند اما تاکنون از انجام اقداماتی که برای بازگشت به این توافق لازم هستند سرباز زده اند و برگزاری پنج دور مذاکرات فشرده برای احیای برجام تاکنون به نتیجه نرسیده است.

جمهوری اسلامی ایران تا یک سال بعد از خروج آمریکا از برجام به تمامی تعهداتش در این توافق هسته ای پایبند بود اما اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۸ اعلام کرد قصد دارد با توجه به عدول طرف های غربی از تعهداتشان، از حقوقش در چند بند برجام (از جمله بند ۳۶) برای کاستن از تعهدات خود ذیل این توافق استفاده کند.

جمهوری اسلامی ایران، بعد از برداشتن ۵ گام برای کاهش تعهدات، سرانجام ۱۵ دی ماه ۱۳۹۸ اعلام کرد دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) مواجه نیست.

تهران اعلام کرده چنانچه طرف مقابل به تعهداتش بازگردد و تحریم ها را به صورت قابل راستی آزمایی رفع کند اجرای کامل تعهداتش را از سر خواهد گرفت.

ایران تأکید می کند به عنوان یکی از امضاکنندگان پیمان منع گسترش سلاح های اتمی (ان پی تی) و عضوی از آژانس بین المللی انرژی اتمی، حق دستیابی به فناوری هسته ای را برای مقاصد صلح آمیز دارد.

منبع : خبرگزاری فارس