اسکورت بمب افکن های اتمی روسیه توسط جنگنده های پیشرفته ناتو

اسکورت بمب افکن های اتمی روسیه توسط جنگنده های پیشرفته ناتو

۳۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۳:۱۸ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس بین الملل - شماری جنگنده‌ «اف-16» و «اف-18» ناتو، در ماموریت تاکتیکی بمب‌افکن‌های اتمی روسیه را بر فراز دریای بالتیک اسکورت کردند.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - وزارت دفاع روسیه سه شنبه شب به وقت تهران اعلام کرد که شماری جنگنده های پیشرفته نانو، بمب افکن های اتمی این کشور را بر فراز دریای بالتیک اسکورت کردند.

به گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک»وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که دو فروند بمب افکن راهبردی «توپولوف-۱۶۰» این کشور حین پرواز بر فراز دریای بالتیک با شماری از جنگنده های ناتو مواجه شدند.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه خود افزود که بمب افکن های راهبردی روسیه پرواز معمول در حریم هوایی بین المللی انجام می دادند. نوع جنگنده های ناتو «اف-۱۶» متعلق به ایتالیا و دانمارک، جنگنده «اف-۱۸» فنلاند و جنگنده «ساب» متعلق به سوئد اعلام شد. بمب افکن های روسی در این ماموریت ۸ ساعته  جنگنده های «سوخو-۳۵» و «سوخو-۲۷» روسیه را همراهی می کردند.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرده که این پرواز کاملا بر اساس قوانین و مقرارات هوانوردی بین المللی صورت گرفت.

توپولوف-۱۶۰، بمب افکن راهبردی فرا صوت روسیه است. این بمب افکن تا حدی از خصوصیات پنهان کاری شامل کاهش نیمرخ راداری و بازتاب گرمایی برخوردار است و به طور کلی قابل مقایسه با بمب افکن آمریکایی بی-۱ لنسر است در حالی که ابعاد آن بزرگتر است و ظرفیت حمل مهمات بیشتری دارد.

 این بمب افکن دارای قابلیت حمل بمب اتمی و متعارف را دارد و آخرین بمب افکن راهبردی ساخت روسیه و بزرگترین هواپیمای فراصوت با قابلیت بال متغیر در جهان است. توپولوف- ۱۶۰ می تواند جنگ افزارهای اتمی و متعارف شامل موشکهای دوربرد را حمل کند. این هواپیما برای دفاع از خود به موشک های حرارت یاب و سامانه های مختل کننده کننده رادار و پرتاب کننده شراره های گمراه کننده موشک حرارتی مجهز شده است. 

طی روزهای گذشته مرکز کنترل حریم هوایی روسیه  اعلام کرد که جنگنده های این کشور یک هدف هوایی متعلق به ناتو را بر فراز دریای بارنتس و در حالیکه  به حریم هوایی این کشور نزدیک می شد، رهگیری کردند.

مرکز کنترل دفاع روسیه اعلام کرد که  یک فروند  جنگنده «میگ -۳۱» روسیه برای اسکورت هواپیمای گشت هوایی «پی-۳۰ ارویون» نیروی هوایی نروژ بر فراز دریای بارنتس به پرواز درآمد. مرکز کنترل دفاع ملی روسیه در بیانیه خود  اعلام کرد که خدمه جنگنده روسی هدف هوایی را شناسایی کرده و آن را بر فراز دریای بارنتس اسکورت کردند. پس از دور شدن هواپیماهای نظامی خارجی از حریم هوایی روسیه، این جنگنده روسی به پایگاه خود بازگشت. روسیه تاکید کرده که پرواز هواپیمای روسی مطابق قوانین بین المللی انجام شد.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط نیوز