آمادگی ایران برای به اشتراک گذاشتن تجارب مقابله با تحریم های یکجانبه به اعضای دی-هشت
سرویس بین الملل - سرپرست معاونت امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه در نشست وزرای خارجه گروه دی-هشت در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل آمادگی ایران را برای به اشتراک گذاشتن تجارب مقابله با تحریم‌های یکجانبه به اعضای این گروه اعلام کرد.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - نشست غیر رسمی وزاری امور خارجه گروه «D8» در تاریخ  ۳۰ شهریور ماه سالجاری در نیویورک برگزار شد.

در این نشست که ریاست آن را وزیر امور خارجه بنگلادش بر عهده داشت، شرکت کنندگان دیدگاه ها و نقطه نظرات خود را در خصوص فعالیت های این سازمان تشریح کردند.

در ابتدای این نشست وزیر  امور خارجه بنگلادش گزارشی از فعالیت ها و دستاوردهای این سازمان را ارائه و از کشورهای عضو به دلیل مشارکت فعال در پیشبرد اهداف این سازمان قدردانی کرد.

* ادامه حمایت از دی-هشت در دولت سیزدهم

در ادامه، «رضا نجفی» سرپرست معاونت بین الملل وزارت امور خارجه کشورمان به نمایندگی از حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، طی سخنانی با اشاره به اهمیت سازمان D8 برای کشورمان به عنوان یک کشور اسلامی و در حال توسعه، بر ادامه حمایت از این نهاد در دولت سیزدهم تأکید کرد.

نجفی در ادامه بر اهمیت ایجاد تحول در سازمان دی- هشت با هدف پویاتر کردن آن تأکید و خواستار مشارکت و همکاری فعال تر اعضا در زمینه های تجاری، صنعتی، ارتباطاتی، کشاورزی و امنیت غذایی به عنوان اهداف اولویت دار سازمان به ویژه در شرایط ناشی از بیماری کووید-۱۹ شد.

وی در پایان آمادگی کشورمان را برای به اشتراک گذاشتن تجارب حاصله خود با کشورهای عضو گروه دی-هشت در زمینه مقابله با تحریم های غیرقانونی و ناعادلانه یکجانبه اعلام کرد.

به گزارش فارس، در ادامه نشست نیز شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان و معاونان وزرای امور خارجه ترکیه، اندونزی و نیجریه و نیز نمایندگان کشورهای مالزی و مصر سخنرانی کردند.

بنا بر اعلام دبیرخانه گروه، قرار است نشست وزرای خارجه این سازمان در زمینه فناوری های ارتباطی و اطلاعاتی در تاریخ هفتم اکتبر ۲۰۲۱ در استانبول برگزار شود.

همچنین نشست مقامات ارشد و وزرای خارجه در زمینه گردشگری نیز طی روزهای ۲۰ لغایت ۲۲ اکتبر در اسلام آباد پاکستان برگزار خواهد شد.

منبع : خبرگزاری فارس