تأکید وزیر خارجه کرواسی بر نقش مهم ایران در کمک به صلح و ثبات افغانستان
سرویس بین الملل - وزیر خارجه کرواسی در دیدار با همتای ایرانی خود بر اهمیت نقش ایران در کمک به صلح و ثبات افغانستان تأکید کرد و گفت: جایگزینی بهتر از برجام وجود ندارد.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که برای شرکت در هفتاد و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک حضور دارد، در ادامه دیدارهای روز سه شنبه خود با مقامات شرکت کننده در این نشست با «گوردان گرلیچ رادمن» وزیر خارجه کرواسی ملاقات و گفت وگو کرد.

* عدم برگزاری نشست کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و کرواسی به مدت ۱۶ سال 

طرفین در این دیدار با اشاره به ظرفیت های همکاری دوجانبه بر فعال کردن سازوکارهای فیمابین همکاری مانند کمیسیون مشترک اقتصادی تأکید کردند. 

در این دیدار علاوه بر مسائل دوجانبه موضوعاتی از جمله بحران افغانستان، مهاجران و برجام مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. 

در این دیدار امیرعبدالهیان با اشاره اهمیت منطقه بالکان به ویژه کرواسی در سیاست خارجی دولت سیزدهم اظهار داشت: دو کشور ظرفیت های بالایی برای توسعه همکاری در حوزه های سیاسی، فرهنگی و سیاسی دارند.

وی در ادامه افزود: دو توافق در دستورکار مجلس شورای اسلامی در حوزه همکاری های کمرگی و تشویق سرمایه گذاری متقابل قرار دارد که با تصویب نهایی این توافقات فرصت های جدیدی برای همکاری ایجاد خواهد شد.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به عدم برگزاری نشست کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور به مدت ۱۶ سال اظهار داشت: آمادگی داریم تا کمیسیون را هر چه زودتر در تهران احیا کنیم.

* جایگزینی بهتر از برجام وجود ندارد 

وزیر خارجه کرواسی نیز در این دیدار با اشاره به اهمیت روابط با ایران گفت: کرواسی در پی تقویت روابط با ایران است. کمیسیون مشترک اقتصادی از جمله سازوکارهایی است که به گسترش روابط کمک می کند.

وی در ادامه با اشاره به مذاکرات و توافق وین (برجام) عنوان کرد: بخشی از منافع این توافق به بهبود  اقتصاد ایران کمک می کند. همه طرف های برجام بایستی گام های سازنده بردارند. سفر مدیرکل آژانس به تهران و توافق فنی بین طرفین اقدام مهمی بود.

وزیر خارجه کرواسی خاطرنشان کرد: هدف برجام کاملا مشخص است و جایگزینی بهتر از آن وجود ندارد. 

وزیر خارجه کرواسی همچنین در ادامه به تحریم ها به عنوان مانع توسعه روابط اشاره کرد و گفت:  ظرفیت های دو کشور در حوزه اقتصادی زیاد است، ولی تحریم ها به روابط تجاری دو کشور آسیب رسانده است. 

وزیر خارجه کرواسی در ادامه بر اهمیت نقش ایران در کمک به صلح و ثبات افغانستان اشاره کرد و افزود: تلاش های جمهوری اسلامی ایران به ویژه در موضوع مهاجران افغانستانی مهم است. 

وزیر امور خارجه کشورمان نیز به تشریح اقدامات و فعالیت های جمهوری اسلامی ایران در کمک به بهبود وضعیت افغانستان از جمله پذیرش مهاجران، ارسال کمک های بشردوستانه و کمک به خروج اتباع کشورهای دیگر از جمله اتباع کرواسی اشاره کرد.

به گزارش فارس، حسین امیرعبداللهیان در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل با وزرای خارجه فنلاند، اتریش، هند، لوکزامبورگ، آلمان و ... و همچنین جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار و گفت وگو کرد.

وزیر امور خارجه در دیدار با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اعلام این که دولت سیزدهم مذاکرات را از سر می گیرد، تصریح کرد: دولت جدید در حال مرور و مطالعه پرونده مذاکرات انجام شده است. نه اتلاف وقت می کند، نه رفتار غیر سازنده آمریکا را می پذیرید و نه کشور را معطل وعده های توخالی سابقه دار خواهد کرد.

منبع : خبرگزاری فارس