نخست وزیر لبنان در دیدار با رئیس جمهور فرانسه در پی چیست؟

نخست وزیر لبنان در دیدار با رئیس جمهور فرانسه در پی چیست؟

۳۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۵ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس بین الملل - یک روزنامه لبنانی در گزارشی پیرامون سفر نزدیک نخست‌وزیر این کشور به پاریس، اهداف دیدار وی با رئیس‌جمهور فرانسه را تشریح کرد.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - قرار است «نجیب میقاتی» نخست وزیر لبنان که دولت وی به تازگی از پارلمان رأی اعتماد گرفته، روز پنجشنبه (فردا/ ۲۲ سپتامبر ۲۰۲۱) در سفری کاری به فرانسه برود و جمعه مهمان «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور این کشور باشد.

روزنامه «الجمهوریه» در همین زمینه نوشت، میقاتی در دیدار با ماکرون به دنبال به حرکت درآوردن تصمیمات نشست «سیدر» (که در حمایت از لبنان در پاریس برگزار شد) است، تصمیماتی که بر اساس آن قرار است لبنان به سه تا چهار میلیارد دلار دست پیدا کند.

در ادامه این گزارش آمده،  میقاتی همچنین می خواهد از دیدار با ماکرون به مذاکرات مورد انتظار میان لبنان و صندوق بین المللی پول برسد.

پیش از این اعلام شده بود در صورت توافق میان مقامات لبنانی و این صندوق برای اجرای اصلاحات اعلام شده در نشست سیدر و طرح ابتکار فرانسه، صندوق بین المللی پول چند میلیارد دلار برای اجرای پروژه های حیاتی و توسعه ای به لبنان اختصاص خواهد داد.

دولت جدید لبنان به نخست وزیری «نجیب میقاتی» بالاخره یکشنبه شب(۳۰ شهریور) توانست با ۸۵ رأی موافق و ۱۵ رأی مخالف، از پارلمان لبنان رأی اعتماد بگیرد.

جلسه رأی اعتماد به دولت جدید لبنان در قصر «الاونیسکو» در بیروت برگزار شد، هشت ساعت طول کشید و شاهد بحث و جدل هایی میان نمایندگان بود.

منبع : خبرگزاری فارس