دیدار دبیرکل سازمان ملل با وزرای خارجه  ارمنستان و جمهوری آذربایجان
سرویس بین الملل - دبیرکل سازمان ملل با وزرای خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان به طور جداگانه دیدار و بر لزوم ایجاد صلح پایدار میان دو کشور تأکید کرد.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل روز شنبه با وزرای خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان به طور جداگانه دیدار کرد.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، دفتر گوترش در بیانیه ای نوشت: «دبیرکل با آقای آرارات میرزویان وزیر امور خارجه جمهوری ارمنستان دیدار کرد. آن ها همکاری بین سازمان ملل و ارمنستان را به بحث گذاشتند. آن ها همچنین درباره وضعیت مرزهای ارمنستان-جمهوری آذربایجان و تلاش ها برای تقویت همکاری های منطقه ای و صلح پایدار صحبت کردند».

این نهاد در بیانیه ای درباره دیدار گوترش و «جیحون بایراموف» نوشت: «دبیرکل حمایت از گفت وگوهای جاری و تلاش ها برای ایجاد صلح بین ارمنستان و [جمهوری] آذربایجان را مهم توصیف کرد و بر آمادگی سازمان ملل درخصوص کمک بیشتر در این زمینه از جمله حمایت از جوامع آسیب دیده از درگیری ها تأکید کرد.

پیش از این نیز «ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه با میرزویان و بایراموف در حاشیه هفتاد و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل دیدار کرده و نحوه اعتماد سازی میان ایروان و باکو و کاهش تنش میان دو طرف را به بحث گذاشتند.

وزارت امور خارجه فرانسه در این باره اعلام کرد، این اولین دیدار مستقیم میان مقامات ارشد دو کشور از زمان خاتمه درگیری ها در قره باغ بود.

درگیری دوکشور در منطقه قره باغ کوهستانی که شهریور سال گذشته آغاز شد، یکی از شدیدترین تقابل های نظامی ارمنستان و جمهوری آذربایجان در چند سال گذشته بود.

دو ماه بعد، دو طرف با میانجی گری روسیه توافق آتش بس کامل را امضا کرده و به تبادل اسرا و اجساد کشته شدگان پرداختند. علاوه بر این، «کلَبجَر»، «لاچین» و «آغ دام» به جمهوری آذربایجان الحاق شد.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط نیوز