نیوزویک؛ بازگشت پرقدرت اسد به صحنه جهانی پس از شکست دادن آمریکا
سرویس بین الملل - یک نشریه آمریکایی در تحلیلی نوشته رئیس‌جمهور سوریه با شکست دادن آمریکا به صحنه جهانی بازگشته است.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - یک نشریه آمریکایی در تحلیلی «بازگشت پرقدرت» بشار اسد، رئیس جمهور سوریه به صحنه رویدادهای جهان را برای آمریکا، شکست و برای مخالفان واشنگتن پیروزی توصیف کرده است.

مجله «نیوزویک» در تیتر خود نوشته است: «بشار اسد به صحنه جهانی بازگشت که این برای آمریکا شکست و برای دشمنانش پیروزی است.»

نیوزویک نوشته برآوردها حاکی از آن هستند که در نتیجه جنگ سوریه که از سال ۲۰۱۱ آغاز شد بیش از ۶۰۰ هزار نفر جانشان را باخته اند و میلیون هانفر دیگر آواره شده اند تا این جنگ یکی از مرگبارترین و مخربترین درگیری های قرن ۲۱ لقب بگیرد.

این مجله نوشته است: «کشورها یکی پس از دیگری روابطشان را با سوریه و دولت این کشور قطع کردند. آمریکا هم به همین سیاق تحریم هایی را در سال ۲۰۱۱ علیه سوریه تحریم کرد و سفارتش را سال ۲۰۱۲ تعطیل کرد.»

حتی اتحادیه عرب که سازمانی اثرگذار متشکل از کشورهای همسو در منطقه است برای استقبال از معارضان مسلحی که با حکومت اسد مخالف بودند در پاییز ۲۰۱۱ به بشار اسد پشت کرد.

به نوشته نیوزویک، این راهبردی بود که اتحادیه عرب با مخالفان لیبی به کار گرفته و جواب داده بود و اکنون قصد داشت آن را علیه سوریه هم استفاده کند. این رسانه می نویسد: «به طور خلاصه، بشار اسد به دولت مطرود تبدیل شده بود.»

در ادامه این مطلب آمده است: «اما اکنون وارد سال ۲۰۲۱ شده ایم و بشار اسد نه تنها دوام آورده در آستانه بازگشتی شگفت انگیز به صحنه جهانی قرار دارد.»

نیوزویک نوشته یک دهه بعد از این جنگ، بشار اسد با قدرت رهبری کشوری را در دست گرفته که تا اندازه زیادی در هم شکسته و گزینه های اندکی غیر از او برای رهبری این کشور در اختیار دارد.

در ادامه این مطلب آمده است: «و بشار اسد با کمک متحدان دیرینه اش ایران و روسیه توانسته بخش های زیادی از سوریه را از دستان شورشی ها و جهادی هایی که قصد عزل او را داشته اند بازپس بگیرد.»

این رسانه نوشته است: «بسیاری از کشورهایی که ۱۰ سال پیش با سوریه قطع رابطه کرده بودند اکنون با درک واقعیت های جدید از بازگشت بشار اسد استقبال می کنند و این علی رغم مخالفت های ادامه دار آمریکا با حکومت او است.»

همین ماه پیش، منابع خبری گزارش دادند اردن یک گذرگاه مرزی با سوریه را بازگشایی کرده است و انتظار می رود اتحادیه عرب نیز به زودی عضویت سوریه در این اتحادیه را برگرداند.

«رابرت فورد»، آخرین سفیر آمریکا در سوریه به نیوزویک گفت: «اسد در قدرت باقی خواهد ماند. به هیچ عنوان نمی توان تصور کرد که معارضان سوریه بتوانند با زور اسلحه او را وادار به استعفا کنند.»

ماه پیش هم خبرگزاری آناتولی ترکیه در تحلیلی به دلایل تغییر موضع کشورها در قبال سوریه پرداخته و نوشته بود که مهمترین تحولی که باعث شد موضع کشورهای عربی تغییر کند، در اوایل سال ۲۰۱۷ بود که تروریستها، در جنگ حلب شکست خوردند و در سال ۲۰۱۸ نیز، پس از شکست در نبردهای ریف دمشق و استان درعا، مجبور شدند تسلیم ارتش سوریه شوند و سلاح خود را به آن تحویل دهند.

به گزارش این خبرگزاری، امارات و بحرین نیز در اواخر سال ۲۰۱۸ سفارتهای خود را در دمشق افتتاح کردند. عمان نیز در اکتبر ۲۰۲۰، سفیر خود را به دمشق بازگرداند. گزارشهایی نیز از تلاش عربستان سعودی برای ایجاد کانال ارتباطی مستقیم با دولت سوریه حکایت دارد؛ به نحوی که گفته شد، «خالد الحمیدان» رئیس سرویس اطلاعات عربستان، پس از سفر به دمشق، با بشار اسد رئیس جمهور و علی مملوک رئیس دفتر امنیت ملی سوریه دیدار کرد.

بنا بر این گزارش،  سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم گفت که واشنگتن از مذاکرات سوریه و عربستان اطلاع دارد. پیش از این نیز، «محمد رامی رضوان مرتینی» وزیر گردشگری سوریه در ماه مارس گذشته، در یک نشست در ریاض حضور داشت. این نخستین سفر یک مسئول سوری به ریاض از سال ۲۰۱۱ بود.

آناتولی همچنین به سفر وزیر دفاع سوریه پرداخت و نوشت، در این سفر، وزیر دفاع سوریه با رئیس ستاد مشترک اردن و سایر مسئولان این کشور دیدار کرد. اردن نیز حمایت خود را از گروههای تروریستی و معارض قطع کرده است. کما اینکه اجازه داد، گاز مصر از طریق سوریه، به لبنان فرستاده شود.

به گزارش این خبرگزاری، دمشق همچنین در تلاش است روابط خود را با عراق و لبنان به صورت کامل عادی کند. به نحوی که اخیرا یک هیأت رسمی لبنان، به سوریه سفر و با مسئولان این کشور دیدار کرد.

آناتولی در حالی این گزارش را منشتر کرده است که دولت ترکیه از آغاز بحران سوریه، از تروریستها و گروههای معارض حمایت همه جانبه ای داشته است. ترکیه به بهانه مبارزه با شبه نظامیان کُرد در شمال و شمال شرق سوریه، با تروریستهای معارض، دست به عملیاتهای بسیاری زده است.

در همین ارتباط، وزارت خارجه سوریه  دوشنبه هفته جاری، تجاوزات نظامی ترکیه در شمال این کشور را محکوم کرد و از دبیرکل سازمان ملل و شورای امنیت این سازمان خواست تا موضع شفافی در این باره اتخاذ کنند. دمشق تأکید کرد که ترکیه با با اقدامات تجاوزگرانه خود تمامیت ارضی و حاکمیت سوریه را نقض کرده و در بیش از ۱۰ سال گذشته به این سیاست خود ادامه می دهد.

وزارت خارجه سوریه  گفت که نیروهای نظامی این کشور حق پاسخگویی به تجاوزات ترکیه را برای خود محفوظ می دانند و طبق قانون اساسی و قوانین بین المللی به این اقدامات پاسخ خواهند داد و مقابل آن خواهند ایستاد.

دمشق همچنین ارتش ترکیه را به حمایت از گروههای تروریستی و تجهیز آن ها و تسهیل عبور و مرورشان در مناطق شمالی سوریه متهم کرد و افزود: «ترکیه ضمن اشغال اراضی جمهوری عربی سوریه، در حال تغییر بافت جمعیتی و سرقت منابع طبیعی و تخریب زیرساخت ها و اموال عمومی و خصوصی اهالی است».

 

منبع : خبرگزاری فارس