پروازهای واشنگتن به کابل از سرگرفته می شود

پروازهای واشنگتن به کابل از سرگرفته می شود

۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۱ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس بین الملل - با گذشت یک هفته از دیدار هیأت آمریکایی و طالبان در «دوحه»، یکی از مقام‌های وزارت خارجه آمریکا خبر داده که تا دو ماه دیگر پروازهای واشنگتن برای خارج کردن جاماندگان از افغانستان از سرگرفته می‌شود.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال یکی از مقام های وزارت خارجه ایالات متحده که اشاره ای به نام وی نشده گزاش کرد که واشنگتن قصد دارد قبل از پایان سال جاری میلادی (تا دو ماه دیگر)، پروازها برای خارج کردن جاماندگان از افغانستان را ازسربگیرد.

طبق این گزارش، ایالات متحده قصد دارد تا دو ماه آینده به شهروندان آمریکایی و ساکنان قانونی و برخی از متقاضیان دریافت روادید را از افغانستان خارج کند.

خبرگزاری رویترز گزارش کرد که نمایندگان وزارت خارجه ایالات متحده به درخواست این خبرگزاری برای اظهارنظر درباره این خبر پاسخ ندادند.

بر اساس این گزارش، دولت «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا اعلام کرده است که اولویت اصلی این کشور، بازگرداندن شهروندان آمریکا و دارندگان گرین کارت است که امکان خروج از افغانستان را در عملیات ماه آگوست (هشتمین ماه میلادی) خروج ایالات متحده از افغانستان را نداشتند.

این خبر دو روز پس از منتشر شده است که سخنگوی وزارت خارجه آمریکا دیدار اخیر هیأت آمریکایی با نمایندگان طالبان در دوحه قطر را مثبت ارزیابی کرد.

«ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شامگاه سه شنبه (20 مهر ماه) گفت که دیدار هیئت آمریکایی با نمایندگان طالبان در دوحه قطر صریح، فنی و مثبت بوده است.

مذاکرات میان آمریکا و طالبان روز شنبه (۱۷ مهر ماه) در دوحه آغاز شد و دو روز ادامه یافت و این اولین دیدار هیأت های طالبان و آمریکا پس از سقوط کابل بود. پیشتر، آمریکا گفته بود که به کمک های بشردوستانه خود ادامه می دهد، اما این کار از طریق حکومت سرپرست طالبان صورت نخواهد گرفت.

روز ۱۷ مهرماه، تلویزیون الجزیره مستقر در قطر به نقل از سرپرست وزارت خارجه افغانستان گفت که نمایندگان طالبان از طرف آمریکایی خواسته اند تا ممنوعیت ذخایر بانک مرکزی افغانستان را لغو کند.

منبع : خبرگزاری فارس