روسیه فعالیت دفتر نمایندگی ناتو در مسکو را تعلیق کرد

روسیه فعالیت دفتر نمایندگی ناتو در مسکو را تعلیق کرد

۲۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۰ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس بین الملل - وزیر خارجه روسیه با انتقاد از اخراج دیپلمات‌های روس از ناتو، گفت فعالیت دفتر ارتباطات و اطلاع‌رسانی ناتو در مسکو از تاریخ یکم نوامبر تعلیق خواهد شد و ناتو باید از طریق بلژیک با این کشور تماس برقرار کند.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه امروز (دوشنبه) از تعلیق فعالیت نمایندگی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در مسکو خبر داد.

لاوروف طی نشست خبری ضمن اعلام خبر تعلیق فعالیت دفتر اطلاع رسانی ناتو در مسکو گفت: «ناتو دلایل لغو اعتبارنامه دیپلمات های روس در این سازمان را توضیح نداده است. هیچ تماس نظامی بین روسیه و ناتو وجود ندارد».

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک» وی در ادامه توضیح داد: «روسیه هم از اول نوامبر کار دفتر نمایندگی خود در ناتو را متوقف می کند. برای برقراری ارتباط با مسکو، ناتو اکنون باید با سفیر روسیه در بلژیک تماس بگیرد».

وزیر خارجه روسیه در بخش دیگری از صحبت هایش به نشست چهارجانبه درباره افغانستان اشاره کرده و گفت: «پس از دیدار [نمایندگان] روسیه، ایالات متحده، چین و پاکستان در مسکو در مورد افغانستان و دیدار در قالب طرح مسکو، اکنون در حال برنامه ریزی برای تصویب اسناد نهایی هستند».

بر اساس این گزارش، لاوروف همچنین خبر داد که روسیه از نمایندگان نیروهای مخالف طالبان در پنجشیر برای شرکت در نشست «طرح مسکو» درباره افغانستان دعوت نکرده و فقط نمایندگان طالبان دعوت شده اند.

پیش از این نیز «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین درباره ناتو گفته بود «ناتو ابزاری برای همکاری نیست بلکه یک بلوک ضد روسیه است و اقدامات آن، این مسئله را نشان می دهد».

هفته پیش بود که یک مقام ناتو اعلام کرد، هشت عضو از مأموریت روسیه در مقر این سازمان در بروکسل را با این ادعا که آن ها «مأموران اطلاعاتی اعلام نشده» هستند، اخراج شده اند.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط نیوز