ابراز نگرانی مالزی و اندونزی از توافق اخیر آمریکا، انگلیس و استرالیا
سرویس بین الملل - وزرای امور خارجه اندونزی و مالزی از توافق همکاری آمریکا، انگلیس و استرالیا در زمینه ساخت زیردریایی اتمی ابراز نگرانی کردند.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - کشورهای مالزی و اندونزی روز دوشنبه درخصوص پیامدهای توافق همکاری آمریکا، انگلیس و استرالیا درخصوص پیامدهای ساخت زیردریایی اتمی ابراز نگرانی کردند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، «سیف الدین عبدالله» وزیر امور خارجه مالزی در نشست خبری با «رنتو مارسودی» همتای اندونزیایی خود گفت: «پیرامون مسائل اخیر منطقه درخصوص خریداری زیردریایی با سوخت هسته ای توسط یکی از کشورها در همسایگی ما توافق داریم».

او در ادامه گفت: «گرچه این کشور ظرفیت در اختیار داشتن سلاح هسته ای را ندارد، در این زمینه نگران و دلواپس هستیم».

وزارت امور خارجه اندونزی ماه گذشته در بیانیه ای نوشت، معاهده همکاری آمریکا، انگلیس و استرالیا موجب شده جاکارتا «نگرانی های عمیقی درخصوص تداوم رقابت تسلیحاتی و قدرت نمایی در منطقه» داشته باشد.

در این بیانیه از استرالیا خواسته شده نسبت به تعهدات خود در قبال صلح و ثبات در حوزه اقیانوس هند و آرام پایبند بوده و به قوانین بین المللی احترام بگذارد.

بعد از انتقاد کشورهای مختلفی از جمله چین و اندونزی از معاهده جدید آمریکا، انگلیس و استرالیا در حوزه هند و اقیانوس آرام، مالزی نیز نسبت به این معاهده اعتراض کرد.

دفتر نخست وزیری مالزی در بیانیه ای گفت: «این [معاهده] دیگر قدرت ها را بر آن می دارد که رفتاری تهاجمی تر در منطقه مخصوصا در دریای جنوبی چین داشته باشند».

مالزی با درخواست از تمام طرف هایی که مستقیم یا غیرمستقیم به این معاهده مرتبط هستند برای جلوگیری از اقدام های تحریک آمیز، تاکید کرد: «مالزی به عنوان کشور عضو آسه آن، اصل حفظ آن به عنوان منطقه صلح، آزادی و بی طرفی را حفظ می کند».

«ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت امور خارجه چین نیز در واکنشی گفت: «همکاری میان ایالات متحده، انگلیس و استرالیا در زمینه زیردریایی های اتمی، به طور جدی صلح و ثبات منطقه را تضعیف، رقابت تسلیحاتی را تشدید و تلاش های بین المللی در زمینه عدم گسترش سلاح های اتمی را تضعیف کرد».

این مقام چینی افزود: «صادرات فناوری به شدت حساس زیردریایی های اتمی به استرالیا توسط ایالات متحده و انگلیس یک بار دیگر ثابت می کند که آن ها از صادرات اتمی خود به عنوان ابزاری برای بازی های ژئوپولتیک و اتخاذ استانداردهای دوگانه استفاده می کنند».

لیجیان متذکر شد: «این اقدامات به شدت غیرمسئولانه هستند. استرالیا به عنوان یک کشور فاقد سلاح اتمی تحت معاهده منع گسترش سلاح های اتمی (NPT) و عضو معاهده منطقه عاری از سلاح اتمی در جنوب اقیانوس آرام، اکنون فناوری زیردریایی های اتمی دارای ارزش راهبردی و نظامی را وارد می کند».

از سوی دیگر  «نیکلای پاتروشف» رئیس شورای امنیت روسیه هشدار داد، توافق نظامی اخیر آمریکا، انگلیس و استرالیا علاوه بر چین، اقدامی خصمانه علیه روسیه است.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط نیوز
آخرین اخبار سرویس بین الملل