مذاکره مرکل و السیسی درمورد آخرین  وضعیت برجام و تحولات منطقه
سرویس بین الملل - صدر اعظم آلمان و رئیس جمهور مصر در گفت‌وگو باهم آخرین تحولات منطقه و برجام را بررسی کردند.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - صدر اعظم آلمان و رئیس جمهور مصر در رایزنی با هم درباره روابط دوجhنبه و آخرین تحولات مکنطقه از جمله برجام گفت وگو کردند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز» «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان روز دوشنبه با «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور مصر ، ویدئو کنفرانسی انجام داد. برلین اعلام کرده که مرکل و السیسی درباره لیبی،توافق هسته ای ایران، تحولات خاورمیانه و همه گیری کرونا گفت وگو کردند.

صدراعظم آلمان در روزهای گذشته نیز در نشست خبری مشترک با «نفتالی بنت» نخست وزیر رژیم صهیونیستی در سرزمین های اشغالی خواستار بازگشت فوری ایران به مذاکرات وین برای احیای برجام شد. 

وی با تاکید بر لزوم ازسرگیری مذاکرات وین، گفت: ما خواستار ارسال یک پیام حتمی به ایران هستیم مبنی بر این که آن ها باید فوراً به میز مذاکرات بازگردند. 

صدراعظم آلمان سپس بدون اشاره به بدعهدی سه کشور اروپایی عضو برجام و خروج یکجانبه آمریکا از این توافق، اظهار داشت: «هفته های آتی برای آینده توافق هسته ای با ایران تعیین کننده است. هر روز که بدون پاسخ تهران به پیشنهادات آمریکا می گذرد، به غنی سازی بیشتر اورانیوم توسط ایران می انجامد.»

مرکل در این خصوص گفت: «من همچنین روسیه و چین را در این جا مسئول می بینم، زیرا اگر برجام آنچه را که باید انجام ندهد، (اوضاع) بسیار پیچیده خواهد شد، بنابراین در حال حاضر هفته های تعیین کننده ای را در ارتباط با توافق طی می کنیم.» 

گفتنی است، تاکنون ۶ دور مذاکره در شهر وین میان آمریکا و سایر طرف های برجام غیر از ایران برای تسهیل بازگشت آمریکا به برجام انجام شده است. طرف ها می گویند پیشرفت های ملموسی در این مذاکرات حاصل شده اما پاره ای اختلافات کماکان باقی است.

یکی از زمینه های اختلاف در این مذاکرات اصرار آمریکا بر حفظ برخی از تحریم هایی است که دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا  بعد از خروج از برجام علیه ایران اعمال کرده است. مضاف بر این، دولت «جو بایدن» رئیس جمهوئر کنونی آمریکا اعلام کرده هیچگونه ضمانتی نمی تواند درباره عدم خروج دوباره دولت های بعدی آمریکا از برجام بدهد.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط نیوز