سناتور آمریکایی خواهان نوسازی تسلیحات اتمی آمریکا برای مقابله با چین شد
سرویس بین الملل - یک نماینده مجلس سنای آمریکا از دولت این کشور خواسته به منظور مقابله با چین به نوسازی تسلیحات اتمی این کشور بپردازد.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - یک سناتور آمریکایی با اشاره هایی ادعایی در خصوص اقدام چین در آزمایش یک موشک مافوق صوت با قابلیت هسته ای خواستارنوسازی سلاح های هسته ای آمریکا شد.

«جیم اینفهاف»، نماینده جمهوری خواه مجلس سنای آمریکا مدعی شده هدف چین از این اقدام مرعوب کردن غزب است. او نوشته است: «دولت بایدن در مرور سیاست های هسته ای بایستی این تهدید را جدی بگیرد. اگر در نوسازی سلاح های شکست بخوریم، در مهار [چین] هم شکست خواهیم کرد.»

 

وزارت امور خارجه چین روز دوشنبه خبر اخیر نشریه «فایننشال تایمز» درخصوص آزمایش موشک فراصوت توسط پکن را تکذیب کرد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، «ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت، خبر فایننشال تایمز اشتباه بوده و پکن یک فضاپیما را مورد آزمایش قرار داده است.

این دیپلمات چینی گفت، پکن فناوری استفاده مجدد از فضاپیما را مورد آزمایش قرار داده که امری عادی بوده و بسیاری از کشورها آزمایش های مشابهی را انجام داده اند.

لیجیان در ادامه گفت، اهمیت این آزمایش در این است که «روشی ارزان و مناسب برای بشر فراهم می کند تا بتواند به صورت صلح آمیز در فضا رفت و آمد داشته باشد».

سخنگوی وزارت امور خارجه چین متذکر شد برخلاف ادعای فایننشال تایمز، این آزمایش در ماه جولای انجام شده است.

نشریه «فایننشال تایمز» شامگاه شنبه گزارش داد که چین در ماه آگوست یک فروند موشک مافوق صوت با قابلیت حمل کلاهک هسته ای را آزمایش کرده که قبل از سرعت گرفتن به سمت هدف، کره زمین را دور زد و این نشان دهنده قابلیت فضایی پیشرفته ای بود که جامعه اطلاعاتی آمریکا را شگفت زده کرد.

پنج نفر از افراد مطلع با این آزمایش به فایننشال تایمز گفتند: «ارتش چین موشکی را پرتاب کرد که یک وسیله گلایدر مافوق صوت را حمل می کرد و قبل از حرکت به سمت هدف ، از فضای مدار پایین زمین عبور کرد».

«جان کربی»، سخنگوی پنتاگون در این باره به شبکه خبری «فاکس نیوز» گفت: «ما نگرانی های خود را در مورد توانایی های نظامی که چین به دنبال آن می رود، روشن کرده ایم، توانایی هایی که تنها تنش ها را در منطقه و فراتر از آن افزایش می دهد. این یکی از دلایلی است که ما چین را یک چالش به شمار می آوریم».

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط نیوز