استولتنبرگ: ناتو هیچ برنامه ای برای استقرار تسلیحات در فضا ندارد
سرویس بین الملل - دبیرکل ناتو تاکید کرد، این ائتلاف هیچ برنامه‌ای برای استقرار تسلیحات در فضا ندارد.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از ایسنا - خبرگزاری اسپوتنیک، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در کنفرانسی خبری گفت: ما در ناتو هیچ برنامه ای برای استقرار تسلیحات در فضا نداریم. این بخشی از تلاش های فضایی ما نیست اگر چه نمی توانم از طرف کل متحدان ناتو صحبت کنم؛ اما ائتلاف ناتو در حال حاضر چنین برنامه هایی ندارد.

وی همچنین اعلام کرد که وزرای دفاع ناتو امروز (پنج شنبه) تشکیل جلسه می دهند و تصمیماتی را به منظور تقویت امنیت این ائتلاف اتخاذ خواهند کرد. آنها زمینه را برای نشست ناتو در مادرید در ژوئن سال آینده فراهم خواهند کرد.

استولتنبرگ افزود: ناتو همچنان تلاش می کند تا خود را با جهانی پیچیده تر و رقابتی تر تطبیق دهد. ما باید برتری فناوری خود را حفظ کنیم. جنگ های آینده نه تنها با بمب و گلوله بلکه با استفاده از داده های بزرگ خواهند بود.

وی اظهار کرد: ما شاهد هستیم که دولت های خودکامه برای ساخت تکنولوژی های جدید از هوش مصنوعی گرفته تا سیستم های خودمختار با یکدیگر رقابت می کنند. در نتیجه ما اقدامات بیشتری برای تقویت هر چه بیشتر ائتلاف مان انجام خواهیم داد. ائتلاف ناتو در آینده مقرهایی در اروپا و آمریکای شمالی خواهد داشت با شبکه ای از مراکز آزمایشی و سایت های شتاب دهنده برای تعبیه نوآوری های غیر نظامی برای امنیت ما. بسیاری از متحدان پیشنهاد دادند تا میزبان چنین تاسیساتی باشند.

استولتنبرگ در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: ما همچنین در خصوص استراتژی اصلی مان پیرامون هوش مصنوعی توافق خواهیم کرد تا بتوانیم آن را با حوزه هایی چون تحلیل داده ها، تصویرسازی و دفاع سایبری ادغام کنیم و اصولی را برای استفاده امن و مسؤولانه طبق قوانین بین المللی تعیین کنیم.

وی افزود: وزرای دفاع ناتو قرار است در این نشست در خصوص برنامه جدیدی برای دفاع در برابر هرگونه حمله احتمالی روسیه از جبهه های مختلف توافق کنند. این استراتژی ورای برنامه های دفاعی منطقه ای موجود است و قصد دارد برای هرگونه حمله همزمان در مناطق بالتیک و دریای سیاه احتمالاً شامل تسلیحات اتمی، هک کردن شبکه های کامپیوتری یا از فضا آماده شود.

منبع : خبرگزاری ایسنا

اخبار گوناگون در برخط نیوز