مسکو: نمی توانیم مانع عضویت اوکراین در ناتو شویم، اما پیامدهای آن را به حداقل می رسانیم
سرویس بین الملل - سخنگوی کاخ کرملین گفت مسکو نمی‌تواند جلوی پیوستن اوکراین به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی را بگیرد اما می‌تواند پیامدهای چنین اقداماتی را برای روسیه به حداقل برساند و در این راه از هیچ کاری دریغ نخواهد کرد.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - «دمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین امروز (یکشنبه) گفت روسیه نمی تواند مانع پیوستن اوکراین به ناتو شود، اما می تواند پیامدهای چنین اقداماتی را به حداقل برساند.

پسکوف در مصاحبه با شبکه دولتی «راسیا ۱» اظهار داشت: نمی توانیم جلوی آن را بگیریم. غیرممکن است. اما می توانیم پیامدهای چنین اقداماتی را برای کشورمان به حداقل برسانیم. من شک ندارم که در صورت ادامه نزدیکی روابط اوکراین و ناتو، هر آنچه لازم است در روسیه انجام می شود.

به گزارش «اسپوتنیک»، سخنگوی کاخ ریاست جمهوری روسیه در خصوص اقدام مسکو در تعلیق فعالیت ماموریت خود در ناتو گفت روسیه همیشه از توسعه روابط با ناتو علیرغم تجاوزگری ناتو حمایت کرده، اما همه تلاش های مسکو برای همکاری بی نتیجه بوده است.

وی در این خصوص توضیح داد: در اینجا لازم به ذکر است که بگویم با وجود تجاوزگری ناتو، روسیه همیشه طرفدار توسعه روابط بوده است. اما هنگامی که مشخص شد که همه تلاش های ما بی نتیجه بوده، فقط آنچه را که واقعی بود، رسمی کردیم. ناتو روسیه را دشمن خود می داند، بنابراین تعلیق روابط با این سازمان اشکالی ندارد.

این مقام روس افزود: هیچ چیز وحشتناکی رخ نخواهد داد اگر با توجه به تشدید تجاوزگری و در پس زمینه چنین اظهاراتی که وظیفه اصلی ما (ناتو) مهار آن ها (روسیه) است، ما به سادگی این روابط را رها کنیم.

پسکوف در بخش دیگری از اظهاراتش در خصوص احتمال دیدار پوتین و بایدن گفت، این تفاهم وجود دارد که رئیس جمهور روسیه و همتای آمریکایی وی باید در آینده ای نزدیک ملاقات کنند.

وی گفت: پس از تصمیم روسای جمهور، به شما اطلاع خواهیم داد. بنابراین اجازه دهید فعلاً از این فراتر نرویم. 

در پی  اقدامات تحریک آمیز ناتو از جمله اخراج هشت دیپلمات روس از مقر این سازمان در بروکسل، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه از تعلیق فعالیت نمایندگی ناتو در مسکو خبر داد.

در همین رابطه «الکساندر گروشکو» معاون وزیر امور خارجه روسیه روز جمعه گفت با توجه به اقدامات خصمانه اعضای پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) علیه مسکو، داشتن روابط عادی با آن ها غیرممکن شده است.

پیش تر همچنین «آندره رودنکو» معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت که مسکو به ناتو هشدار داده هرگونه اقدامی برای عضویت اوکراین در این بلوک نظامی عواقبی به دنبال خواهد داشت.

رودنکو این اظهارات را در واکنش به اظهارات «لوید آستین» وزیر دفاع ایالات متحده در سفر وی به اوکراین، هنگامی که گفت واشنگتن از تمایلات کی یف برای پیوستن به ناتو حمایت می کند و هیچ کشوری نمی تواند چنین اقدامی را وتو کند، مطرح کرد.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط نیوز