زلمی خلیلزاد: آمریکایی ها باید راضی باشند که به رغم پایان بد، جنگ افغانستان تمام شد
سرویس بین الملل - نماینده سابق آمریکا در امور افغانستان در اولین مصاحبه بعد از استعفا، از خروج غیرمسئولانه واشنگتن از این کشور پس از 20 سال اشغالگری دفاع کرد.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - «زلمی خلیلزاد» دیپلمات آمریکایی در اولین مصاحبه خود پس از کناره گیری از سمت نماینده ویژه کاخ سفید در امور افغانستان، از توافقنامه خروج موسوم به توافق دوحه که وی با طالبان مذاکره کرد و در نهایت به خروج بی برنامه و غیرمسئولانه آمریکا از افغانستان پس از ۲۰ سال اشغالگری منتهی شد، دفاع کرد. 

وی به برنامه «فیس دِ نیشن» شبکه «سی بی اس نیوز» گفت که وی با سمت و سوی سیاست کنونی دولت بایدن در مسئله افغانستان مخالفت کرد.

خلیلزاد در این مصاحبه که در چند بخش پخش خواهد شد، گفت: یکی از دلایلی که من دولت را ترک کردم این است که بحث آنطور که باید بر اساس واقعیت ها و حقایق مربوط به آنچه اتفاق افتاده، آنچه در حال رخ دادن است و گزینه های جایگزین، نبود.

نشریه «ویک» به نقل از سی بی اس نیوز گزارش داد مذاکره کننده ارشد سابق آمریکا با طالبان به طور مستقیم از بایدن انتقاد نکرد، اما تاکید کرد که توافقنامه خروج قرار بود بر اساس شرایط و نه بر اساس تاریخی در تقویم باشد.

دولت بایدن برای توجیه خروج بی برنامه خود که انتقادات زیادی را برانگیخت، ادعا می کند که برنامه های خروج آمریکا از افغانستان به توافق دوحه که تحت فرمان دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق در فوریه سال ۲۰۲۰ انجام شده بود، وابسته بود.

خلیلزاد در توضیح دلیل استعفای خود اظهار داشت: رئیس جمهور سابق از من خواست تا درباره خروج ما از افغانستان مذاکره کنم و از طالبان (در زمینه) تروریسم تعهد بگیرم. این به دست آمده است.

خلیلزاد در ادامه اذعان داشت «نمی گویم که این خروج منظم بوده است. این مرحله زشت و پایانی بود»، اما در عین حال مدعی شد «بدون شک می توانست بسیار بدتر باشد.»

وی در خصوص «اشرف غنی» رئیس جمهور سابق و متواری افغانستان هم گفت: می توانستیم بیشتر بر رئیس جمهور غنی فشار بیاوریم.

خلیلزاد همچنین ادعا کرد که مجموعه ای از توافق ها که برخی از آنها منتشر نشده با طالبان درباره نحوه برخورد آن ها با تروریسم منعقد شده و گفت: ما آن ها را در قبال آن توافق ها مسئول و پاسخگو نگه می داریم.

خلیلزاد سپس در حالی که انتقادات داخلی زیادی به نحوه خروج آمریکا از افغانستان مطرح شده، استدلال کرد: مردم آمریکا باید راضی باشند. نه به دلیل نحوه انجام مرحله نهایی-همه ما از آن ناراضی هستیم-بلکه جنگ افغانستان برای ایالات متحده به پایان رسیده است.

زلمی خلیلزاد سیاستمدار افغان تبار ۷۰ ساله از سال ۲۰۱۸ از سوی دونالد ترامپ به عنوان نماینده آمریکا در مذاکرات صلح افغانستان منصوب شد و پس از پایان دولت ترامپ همچنان با دولت بایدن به همکاری خود ادامه داد.

خلیلزاد در نامه استعفایش اذعان کرد که به جنگ آمریکا در افغانستان پایان داده اما صلح در افغانستان تأمین نشده است. وی افزود افغان ها نتوانسته اند در مذاکرات خود موفق شوند و تلاش های صلح نیز موفقیت آمیز نبوده است. وی همچنین گفت که پیروزی طالبان نقطه پایانی برای این کشور نیست.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا پیش تر خبر استعفای وی را تایید کرد و گفت که «توماس وست» را به عنوان جانشین وی منصوب کرده است.

پس از اعلام استعفای خلیلزاد، مقامات و شخصیت های افغانستان از جمله طالبان به این موضوع واکنش نشان دادند.

رهبر حزب کنگره ملی افغانستان در واکنش به استعفای خلیلزاد گفت: «او ماموریت اش را همان گونه انجام داد که آمریکا می خواست. خلیل زاد در نهایت یک مهره کثیف آمریکایی بود که منافع ملی این کشور را مدنظر داشت.»

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط نیوز