رئیس قبرس ترک نشین: دست نشانده دولت ترکیه نیستم

رئیس قبرس ترک نشین: دست نشانده دولت ترکیه نیستم

۰۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۴ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس بین الملل - رئیس منطقه ترک‌نشین قبرس که همواره در امور مهم با ترکیه هماهنگ بوده، این بار گفت که دست‌نشانده آنکارا نیست.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - رئیس قبرس ترک نشین ضمن مخالفت با اتحاد دو قبرس تاکید کرد که دست نشانده رئیس جمهور ترکیه نیست.

به نوشته روزنامه «سایپرس نیوز» «ارسین تاتار» در مصاحبه با روزنامه «فرانکفورتر آلگماینه زایتونگ»، که روز دوشنبه منتشر شد، گفت که با اتحاد مجدد قبرس مخالف است، زیرا  اکثریت یونانی اقلیت ترک را در خود تلفیق خواهد کرد.

تاتار گفت که ترکیه از سال ۱۵۷۱، هنگامی که عثمانی ها قبرس را فتح کردند، از قبرس ترک نشین حمایت می کند.

وی همچنین ادعاها مبنی بر اینکه او دست نشانده «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه است را رد کرد. تاتار در حالی که همیشه با ترکیه در مسائل مهم هماهنگی می کرد، تاکید کرد که هرگز دست نشانده ترکیه نیست.

وی با پرداختن به موضوع اتحاد دو قبرس، از دو جامعه به عنوان دو قوم مختلف که در جزیره زندگی می کنند یاد کرد که هر کدام دارای فرهنگ، زبان و مذهب متفاوت هستند.

رئیس قبرس ترک نشین پیش تر نیز گفته بود که امکان ندارد که مردم  قبرس ترک نشین با اصلاح قانون اساسی با قبرس متحد شوند و ترکیه نیز به این امر اجازه نخواهد داد.

ترکیه سال ۱۹۷۴ وارد بخش شمالی جزیره قبرس شد و این بخش را به کنترل خود در آورد. در آن سال دولت سراسقف «ماکاریوس»، رئیس جمهور وقت قبرس، در کودتای نظامیان سرنگون شد و ترکیه با استناد به موقعیت خود به عنوان یکی از تضمین کنندگان حق حاکمیت قبرس، واحدهای ارتش خود را در شمال این سرزمین مستقر کرد. همین مساله منجر به تقسیم جزیره قبرس به دو بخش شمالی و جنوبی و در حقیقت ترک نشین و یونانی نشین شد. هم اکنون بحران مالکیت اراضی یکی از اصلی ترین بحران های میان دو طرف محسوب می شود.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط نیوز