ادعای سفارت آمریکا در آنکارا: به عدم دخالت در مسائل کشور میزبان پایبندیم
سرویس بین الملل - پس از افزایش تنش‌ها میان ترکیه و غرب در پی بیانیه سفرای آمریکا و نه کشور غربی که خواستار آزادی «عثمان کاوالا» شده بودند، ایالات متحده اعلام کرد به قوانین و مقررات ترکیه احترام می‌گذارد.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - پس از افزایش تنش ها میان ترکیه و غرب در پی بیانیه سفرای آمریکا و نه کشور غربی دیگر که خواستار آزادی «عثمان کاوالا» تاجر ترکیه ای زندانی در این کشور شده بودند و درخواست اردوغان برای اخراج این سفرا، ایالات متحده امروز (دوشنبه) اعلام کرد به قوانین و مقررات ترکیه احترام می گذارد.

سفارت آمریکا در آنکارا در پی احتمال اخراج سفیر خود از ترکیه اعلام کرد ایالات متحده همچنان به عدم مداخله در روابط داخلی متعهد است.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه روز شنبه اعلام کرد به «مولود چاووش اوغلو» وزیر امور خارجه این کشور دستور داده که ۱۰ سفیر را عنصر نامطلوب اعلام کند که مقدمه اخراج از کشور میزبان است. 

به گزارش روزنامه «دیلی صباح» ترکیه، سفارت آمریکا در ترکیه اعلام کرد: در پاسخ به سوالات مربوط به بیانیه ۱۸ اکتبر، ایالات متحده خاطرنشان می کند که به تعهد به ماده ۴۱ کنوانسیون وین در خصوص روابط دیپلماتیک ادامه می دهد. 

ماده ۴۱ احترام به قوانین و مقررات دولت پذیرنده را شامل می شود و مقرر می کند که نباید در امور داخلی آن دخالت شود.

طبق این گزارش، کانادا، هلند و نیوزلند هریک پیام مشابهی ارسال کردند، در حالی که نروژ و فنلاند پیام ایالات متحده را بازنشر دادند. 

منابع ریاست جمهوری ترکیه اعلام کردند که اظهارات سفارتخانه های غربی مورد استقبال اردوغان قرار گرفته است.

دوشنبه گذشته، سفارتخانه های ایالات متحده، کانادا، فرانسه، فنلاند، دانمارک، آلمان، هلند، نیوزلند، نروژ و سوئد در بیانیه ای مشترک خواستار آزادی کاوالا شدند.

اردوغان روز شنبه اعلام کرد سفرای ۱۰ کشور از جمله فرانسه و ایالات متحده که خواستار آزادی عثمان کاوالا شده بودند، عنصر نامطلوب اعلام خواهند شد.

رسانه های ترکیه روز یکشنبه خبر دادند که وزارت خارجه این کشور تلاش کرده تا اردوغان را درباره عدم اخراج سفرای ۱۰ کشور خارجی متقاعد کند اما تلاش های آن ها با شکست همراه شد.

از سوی دیگر خبرگزاری ترکیه ای ANKA اعلام کرد سفرای آمریکا، آلمان، دانمارک، فنلاند، فرانسه، هلند، سوئد، کانادا، نروژ و نیوزیلند هنوز هیچگونه اخطاری از وزارت خارجه ترکیه مبنی بر ترک این کشور دریافت نکرده اند.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط نیوز