وعده پوشالی بایدن به تایوان درباره دفاع در مقابل چین

وعده پوشالی بایدن به تایوان درباره دفاع در مقابل چین

۰۶ آبان ۱۴۰۰ - ۰۱:۵۸ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس بین الملل - رئیس‌جمهور آمریکا با بیان اینکه واشنگتن تعهدی محکم دفاع از به تایوان دارد، گفت این کشور عمیقاً نگران اقدامات قهری چین است و این اقدامات صلح و ثبات منطقه را تهدید می‌کند.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - در حالی که هنوز بیش از ۲ ماه از تسلط طالبان بر افغانستان در پی فرار عجولانه نظامیان آمریکا از این کشور نگذشته، اما بنظر می رسد که سیاستمداران واشنگتن این شکست را فراموش کرده و این بار از دفاع از تایوان سخن به زبان می رانند.

«جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا شامگاه چهارشنبه (به وقت محلی) به کشورهای جنوب شرق آسیا گفت که واشنگتن در دفاع از آزادی ناوبری در دریاها و دموکراسی در کنار آنها خواهد بود و اقدامات چین در قبال تایوان را «قهری» و تهدیدی برای صلح و ثبات خواند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، بایدن در اجلاس مجازی شرق آسیا با حضور «لی که چیانگ» نخست وزیر چین، گفت واشنگتن با شرکای خود در اقیانوس آرام درباره توسعه چارچوب اقتصادی منطقه ای صحبت خواهد کرد.

وی با بیان اینکه آمریکا تعهدی «محکم» به تایوان دارد، اظهار داشت: «ما عمیقاً نگران اقدامات قهری چین هستیم و این اقدامات صلح و ثبات منطقه را تهدید می کند».

رئیس جمهور آمریکا در بخش دیگری از صحبت هایش خواستار آزادی زندانیان سیاسی و بازگشت میانمار به دموکراسی شد و توضیح داد: «در میانمار، ما باید به تراژدی ناشی از کودتای نظامی که به طور فزاینده ای ثبات منطقه را تضعیف می کند، رسیدگی کنیم.»

منبع : خبرگزاری فارس