چین: آمریکا در مورد تایوان "توهم" نداشته باشد

چین: آمریکا در مورد تایوان "توهم" نداشته باشد

۰۴ آذر ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۶ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس بین الملل - وزارت دفاع چین امروز (پنجشنبه) با بیان اینکه واشنگتن در مسائل متعددی یک سری تحریکات صورت داده است، گفت هیچ راهی برای سازش بر سر تایوان وجود ندارد و ایالات متحده نباید درباره این هیچگونه توهمی داشته باشد.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از ایسنا - خبرگزاری رویترز، چین که روی تایوان ادعا دارد و آن را جزو اراضی چینی می داند، می گوید این جزیره خودگردان حساس ترین مساله در روابطش با ایالات متحده است، کشوری که همچنین مهمترین حامی بین المللی و تامین کننده سلاح به تایوان به شمار می رود.  

اختلاف نظرهای عمیق بر سر تایوان، همچنین نشست مجازی رهبران آمریکا و چین در همین ماه را تحت الشعاع قرار داد. شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین گفت که تایوانی هایی که به دنبال استقلال هستند و حامیانشان در ایالات متحده، "با آتش بازی می کنند."

وو کیان، سخنگوی وزارت دفاع چین در کنفرانس مطبوعاتی خود درباره مناسبات نظامی کشورش با آمریکا در سایه این مذاکرات گفت، برقراری یک رابطه سالم و پایدار به نفع دو طرف است و چیزی است که جهان انتظارش را دارد.

او افزود: چین مایل به حفظ مبادلات و همکاری با ایالات متحده است.

با این حال سخنگوی وزارت دفاع چین تاکید کرد: طرف آمریکایی مدتی است که حرف های غیرمسئولانه زیادی بیان کرده و کارهای تحریک آمیز زیادی در مورد تایوان، دریای چین جنوبی و گشت زنی با کشتی های جنگی و هواپیماها انجام داده است.

وو کیان تاکید کرد، چین اصولی برای توسعه روابطش میان ارتش های دو طرف دارد و آن این است که نمی توان حاکمیت، عزت و منافع اصلی این کشور را زیر پا گذاشت. او گفت: به ویژه در مساله تایوان، چین جایی برای سازش ندارد و طرف آمریکایی باید هیچ توهی درباره این داشته باشد.

منبع : خبرگزاری ایسنا

اخبار گوناگون در برخط نیوز