چین "اعمال فشارهای" آمریکا بر هندوراس را محکوم کرد

چین "اعمال فشارهای" آمریکا بر هندوراس را محکوم کرد

۰۴ آذر ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۱ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس بین الملل - وزارت امور خارجه چین ایالات متحده را به تحت فشار گذاشتن هندوراس متهم کرد.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از ایسنا - خبرگزاری رویترز، یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا گفت که یک هیات آمریکایی که از هندوراس بازدید می کند به هر دو نامزد اصلی ریاست جمهوری در انتخابات 28 نوامبر اطلاع داده که واشنگتن می خواهد این کشور روابط دیپلماتیک دیرینه خود با تایوان را حفظ کند. این مقام که خواست نامش فاش نشود، همچنین گفت که واشنگتن به کشورهای آمریکای مرکزی در مورد "برخی از خطرات مرتبط با رویکرد چین در منطقه" هشدار داده است.

شیومارا کاسترو، نامزد اصلی اپوزیسیون چپ گرا که در آخرین نظرسنجی برای انتخابات ریاست جمهوری هندوراس پیشتاز است، قبلاً گفته بود که در صورت پیروزی، روابط دیپلماتیک خود را به جای تایوان به پکن تغییر خواهد داد. 

ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین، در این رابطه گفت که ایالات متحده هیچ دوستی را از این طریق به دست نخواهد آورد.

او به خبرنگاران در پکن گفت: "این رفتار قلدرمآبانه هیچ قلب و ذهنی را به دست نخواهد آورد."

وی با اشاره به دخالت ایالات متحده طی سال ها در کودتاها و دیگر توطئه ها افزود: مردم آمریکای مرکزی باید مراقب "رفتار هژمونیک" ایالات متحده باشند 200 سال گذشته، ایالات متحده همچنان رویای قدیمی را در سر می پروراند و با کشورهای آمریکای لاتین به عنوان حوزه نفوذ خود رفتار می کند.

هندوراس یکی از 15 کشوری است که روابط دیپلماتیک خود را با تایوان خودگردان حفظ می کند. چین تایوان را به عنوان قلمرو خود می بیند. دیدگاهی که دولت در تایپه به شدت آن را رد می کند.

وزارت خارجه تایوان از حمایت ایالات متحده از روابط بین تایوان و متحدانش تشکر کرد و تاکید کرد که دولت به نتیجه انتخابات هندوراس احترام خواهد گذاشت. تایوان به هندوراس هشدار داده است که با وعده های «زرق و برق دار و دروغین» چین تسخیر نشود. رابطه این دو به سال 1941 باز می گردد.

منبع : خبرگزاری ایسنا

اخبار گوناگون در برخط نیوز