آلمان: تحریم نورد استریم 2، یک پیروزی برای پوتین است

آلمان: تحریم نورد استریم 2، یک پیروزی برای پوتین است

۰۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۸ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس بین الملل - آلمان، در نوشته‌ای منتسب به دولت این کشور، از کنگره آمریکا خواست خط لوله انتقال گاز "نورد استریم ۲" را تحریم نکند، چرا که این کار موجب "تضعیف" اعتبار آمریکا و نهایتاً "آسیب رسیدن به اتحاد در دو سوی اقیانوس اطلس" می‌شود.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از ایسنا - پایگاه خبری آکسیوس، سفارت آلمان در واشنگتن، در نامه ای محرمانه که به نظر می رسید برلین نمی خواهد انتساب آن به خود را علنی کند، چندین گزینه را به عنوان اقدامات متقابل علیه روسیه در قبال اوکراین مطرح کرد.

آلمان در این سند، برای آرامش خاطر کنگره آمریکا، منفعل نبودن برلین در مقابل رفتارهای روسیه، "بیانیه های عمومی قوی" علیه رفتار مسکو، "ارزیابی" تعلیق نشست های سیاسی آتی و بررسی محدودیت های "احتمالی" در پروژه های آینده سوخت فسیلی روسیه را از جمله اقدامات ممکن برای مقابله با روسیه در سطح ملی در نظر گرفته است؛ با این حال در اقدامات پیشنهادی آلمان، خط لوله نورد استریم ۲ امری در نظر گرفته شده که نباید در مورد تحریم آن بحث شود.

در بخش اقدامات در سطح اتحادیه اروپا، این سند به "مشارکت فعالانه برای یافتن اقدامات بازدارنده بیشتر" بسنده کرده و جزئیات بیشتری در این باره عنوان نکرده است.

خط لوله انتقال گاز نورد استریم ۲، به روسیه اجازه می دهد تا با دور زدن اوکراین، انرژی را مستقیماً به آلمان و اروپا برساند؛ منتقدان معتقدند که آغاز به کار این خط انتقال، به این معنی است که تنها عامل بازدارنده روسیه از حمله به اوکراین یعنی خط لوله نورد استریم ۱ که از خاک اوکراین می گذرد، از میان برداشته می شود.

پیش از این، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، تحریم های واشنگتن علیه پروژه نورد استریم ۲ را لغو کرد، چرا که معتقد بود جلوگیری از تکمیل پروژه ای که چیزی به نهایی شدن آن نمانده است، ارزش به خطر انداختن روابط آمریکا و آلمان را ندارد.

آلمان در این سند مدعی شده است که نورد استریم ۲، "مادامی که انتقال معمول و معقول گاز (از نورداستریم۱) تضمین شده باشد، هیچ خطری برای اوکراین ندارد" و تحریم بالقوه نورد استریم ۲ را "یک پیروزی" برای روسیه دانسته، چرا که با این کار، میان متحدان غربی تفرقه می افتد.

آن طور که پیداست، این سند، نشان دهنده جدیت آلمان در تعهدش به بیانیه مشترک برلین و واشنگتن در ماه ژوئیه باشد که آمریکا بر اساس آن، تحریم هایش علیه نورد استریم ۲ را لغو کرد و آلمان متعهد شد که اگر روسیه از "انرژی به عنوان سلاح علیه اوکراین و اروپا استفاده کند،" تحریم هایی را در سطح اتحادیه اروپا علیه مسکو وضع کند؛ اما به نظر می رسد اقدامات پیشنهادی این سند در مقابله با روسیه و حفاظت از اوکراین، برای کی یف و کنگره آمریکا کافی نخواهد بود.

یکی از مشاوران رئیس جمهوری اوکراین، به آکسیوس گفت، کی یف از تلاش های آلمان برای حمایت از "خطرناک ترین پروژه ژئوپلتیک" روسیه، "شگفت زده و ناراضی" بوده و توان درک آن را ندارد.

منبع : خبرگزاری ایسنا