روایت فرمانده سابق نیروی زمینی عراق از نقش ایران در جنگ با داعش
سرویس بین الملل - فرمانده سابق نیروی زمینی عراق در مصاحبه‌ای گفت که ایران بدون پیش‌شرط و به محض اعلام نیاز، انبار سلاح‌های خود را به روی طرف عراقی گشود.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - سرتیپ «علی غیدان» فرمانده سابق نیروی زمینی ارتش عراق (به هنگام یورش داعش در سال ۲۰۱۴) در مصاحبه ای به بیان روایت هجوم تروریست ها به مرقد امامین عسکریین (علیهما السلام) دو روز قبل از اشغال موصل پرداخت.

او به وبگاه المعلومه گفت: «زمانی که داعش به عراق یورش برد، پس از درخواست کمک فوری ارتش، ایران انبارهای سلاح خود را به روی وزارت کشور و وزارت دفاع عراق گشود تا کمبود تسلیحاتی ارتش جبران شود. بدون اینکه محدودیتی قائل شود یا قراردادی امضاء شود.»

علی غیدان همچنین گفت که داعش قبل از موصل، سامراء را با ۲۵ خودروی پی کاپ اشغال کرده بود و زمانی که نیروهای عراقی وارد سامراء شدند، یک مسجد مملوء از مواد منفجره در ۱۵۰ متری حرمین عسکریین یافتند که تروریست ها قصد داشتند صبح روز بعد به حرم حمله کنند.

فرمانده نیروی زمینی سابق عراق در خصوص چگونگی سقوط موصل نیز گفت: «فرماندهی عملیات مشترک در آن زمان "عبود کنبر" بود و با "مهدی الغراوی" فرمانده عملیات نینوی جلسه گذاشت. الغراوی عملکرد ضعیفی از خود نشان داده بود و روحیه نیروها وضعیت خوبی نداشت. از سوی دیگر "اثیل النجیفی" استاندار نینوی به من و فرمانده عملیات مشترک اعتراض می کرد که چرا انقلابیون موصل را هدف قرار می دهیم. منظورش تروریست های داعش بود. هیچ برنامه ای برای مقابله با تروریست ها نداشت.»

در شامگاه ۲۰ خرداد ۱۳۹۳ تروریست های داعش با یورش به موصل و بدون مقاومت چندانی توانستند این شهر را اشغال کنند. فردای آن روز نیز شهر تکریت، مرکز استان صلاح الدین اشغال شد و تروریست ها در روزهای بعدی تا نزدیکی های بغداد پیشروی کردند. با این حال ورود مستشاری و کمک تسلیحاتی ایران و تشکیل گروه مقاومت الحشد الشعبی با فتوای مرجعیت عراق و بازسازی بدنه ارتش، سرانجام شهر موصل در ژوئن ۲۰۱۷ آزاد شد و خلافت ادعایی تکفیری های داعش در عراق پایان یافت.

منبع : خبرگزاری فارس