بلاروس درمورد تحرکات ناتو هشدار داد

بلاروس درمورد تحرکات ناتو هشدار داد

۰۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۴ زمان مطالعه : 3 دقیقه
سرویس بین الملل - وزیر دفاع بلاروس درباره افزایش تحرکات ناتو در مرزهای این کشور هشدار داد و رئیس جمهور بلاروس نیز بیان داشت کشورش تمام قابلیت‌ها برای واکنش به درگیری مرزی را دارد.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - «ویکتور خرنین» وزیر دفاع بلاروس روز دوشنبه گفت، نیروهای ناتو در حال افزایش توان بالقوه تهاجمی خود در مرزهای این کشور هستند.

به نوشته خبرگزاری «تاس»، این مقام بلاروسی گفت: «نتایج ارزیابی ها حاکی از این است که اقدامات اتخاذ شده توسط غرب برای نظامی سازی منطقه به تغییر چشمگیر در توازن قدرت می شود».

وزیر دفاع بلاروس در نشست امنیت نظامی این کشور افزود: «پتانسیل تهاجمی کشورهای عضو ناتو در مجاورت مرزهای ما افزایش یافته است».

خرنین در این نشست که با حضور «الکساندر لوکاشنکو» رئیس جمهور بلاروس برگزار شد گفت، یگان های جدید نظامی در مرزها مستقر و تسلیحات جدید نیز مهیا شده اند.

او در ادامه گفت، مینسک به طور ویژه ای درباره تجهیز شدن کشورهای همسایه به تانک های آبرامز، سیستم های دفاع هوایی پاتریوت، سامانه های پرتاب موشکی چندگانه و جنگنده های اف-۳۵ مجهز به موشک های کروز نگران است.

به نوشته تاس، لوکاشنکو نیز در این نشست گفت، بلاروس تمام قابلیت های لازم برای واکنش به هرگونه تشدید تنش در مرزها را دارد.

رئیس جمهور بلاروس افزود: «ستاد کل ارتش باید همواره باید این را بدانند که این حرامزاده ها از چه جهتی علیه ما اقدام می کنند و چگونه باید به آن پاسخ داد».

او در ادامه با تأکید بر لزوم استقرار نیروهای واکنش سریع قادر به انجام عملیات ظرف ۲-۳ ساعت در مرزها گفت: «ما تعداد مشخصی از واحدها را داریم که به خوبی تعلیم دیده و تجهیز شده اند و می توانند ظرف سه ساعت به هر نقطه از بلاروس منتقل شوند».

لوکاشنکو گفت، علاوه بر ارتش، تمام نیروهای مسلح از جمله «وزارت کشور، نیروهای امنیت مرزی و کمیته امنیت داخلی» باید در این مسئله دخیل باشند.

رئیس جمهور بلاروس افزود: «این اتفاقی است که در حال وقوع است. ما قرار نیست واحدهای نظامی را در جایی مستقر کنیم. من چنین دستوری نداده ام. بلکه ما باید برای هرگونه اقدام آن ها برنامه داشته باشیم. ما باید برای اقدام متقابل برنامه داشته باشیم».

لوکاشنکو در ادامه گفت: «ما تمام قابلیت ها برای واکنش مسلحانه به هر تحرک آن ها را داریم و این فقظ شامل واکنش مسلحانه به برنامه های این نیروهای مسلح نمی شود».

این اظهارات در حالی بیان شده اند که جنگنده های روسی و بلاروسی روز پنجشنبه بر فراز مرزهای بلاروس و اتحادیه اروپا به پرواز درآمدند.

وزارت دفاع بلاروس در بیانیه ای اعلام کرد جنگنده های بلاروسی ما مشارکت جنگنده های روسی به گشت زنی در مرزهای این کشور پرداختند.

به گفته این وزارتخانه، گشت زنی هواپیماهای جنگی بر فراز مرزهای بلاروس و لهستان به منظور پایش وضعیت پناهجویان که میان مرزهای دو کشور گیر افتاده اند انجام گرفته است.

تنش ها میان بلاروس و اتحادیه اروپا به ویژه لهستان، پس از آن افزایش یافت که طی یک ماه اخیر هزاران پناهجو در مرز بلاروس با لهستان مستقر شده و مقام های لهستانی با قرار دادن سیم خاردار و استقرار ارتش در مرز، مانع از ورود مهاجران به اتحادیه اروپا شدند. این در حالی است که شرایط در مرز بلاروس با لهستان بسیار بغرنج بوده و پناهجویان در سرمای شدید با کمبود موادغذایی و آب مواجه هستند.

لوکاشنکو هفته گذشته با بیان اینکه کشورش به دنبال تقابل و تنش زایی با کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیست، از این سازمان خواست پناهجویانی را که در مرز بلاروس-لهستان گرفتار وضعیت بغرنج شده اند، بپذیرد.

از سوی دیگر وزارت خارجه بلاروس طی بیانیه ای اعلام کرد ۱۱۸ مهاجر شامگاه دوشنبه مرز این کشور را ترک کرده و تعداد بیشتری نیز در ساعات آتی به موطن خود بازگردانده می شوند.

«الکسی بِگون» رئیس اداره شهروندی و مهاجرت وزارت کشور بلاروس در این باره توضیح داد: «همین دیروز حدود ۱۱۸ نفر فرودگاه ملی مینسک را ترک کردند و این کار هر روز ادامه دارد. [آنها] به صورت انفرادی پرواز کردند، نهادهای امور داخلی و نیروهای مرزی به آنها در پردازش اسناد و عبور از مرزهای دولتی کمک کردند».

منبع : خبرگزاری فارس