استاد دانشگاه تهران: غربی ها در رسیدن به توافق با ایران جدی نیستند
سرویس بین الملل - استاد دانشگاه تهران با اشاره به یادداشت مشترک وزرای خارجه انگلیس و رژیم صهیونیستی، آن هم یک شب قبل از برگزاری مذاکرات در وین گفت: این‌ها حاکی از آن است که غربی‌ها در رسیدن به توافق با ایران جدی نیستند.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس -  در آستانه آغاز مذاکرات ایران و گروه ۱+۴ برای رفع تحریم های آمریکا، وزرای خارجه انگلیس و رژیم صهیونیستی در یادداشتی مشترک در روزنامه تلگراف بر عزم دو طرف برای مقابله با ایران تأکید کردند.

امروز نیز «سعید خطیب زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست هفتگی با خبرنگاران در این باره گفت: وقتی این آرایش را می بینید که وزیر خارجه انگلیس در شب گفت وگوهای وین با طرفی که پنهان نکرده و از روز اول تمامی تلاشش را کرده که برجام امضا نشود و از بین برود و بخشی از اقدامات سرکشانه دولت قبلی آمریکا در خروج از برجام بوده و امروز هم به عنوان مخالف اصلی گفت وگوها در وین و احیای برجام است، چین یادداشتی را منتشر می کند، متوجه می شوید که حداقل در حوزه برخی کشورهای اروپایی، با اراده لازم برای رفع تحریم ها به وین نمی آیند و این نشان می دهد که نه تنها جدی نیستند، بلکه به دنبال ایجاد زمینه هایی هستند که این مذاکرات هم تطویل یابد و هم این که اجرای برجام به صورت موثر اتفاق نیفتد.

در همین خصوص «سید حامد موسوی» استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران و تحلیلگر مسائل آمریکا در گفت وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی گفت: غربی ها از یک طرف مطرح می کنند که طرفدار رسیدن به توافق هستند و ایران موضع سرسختانه ای نشان داده و انعطاف نشان نمی دهد و از طرف دیگر نه تنها قبل از مذاکرات حسن نیت نشان نمی دهند، بلکه با بزرگ ترین دشمن توافق دیدار می کنند آن هم دقیقا شب قبل از مذاکرات.

وی با بیان این که رژیم اسرائیل رسما و علنا به دنبال این است که مذاکرات شکست بخورد و توافقی حاصل نشود، خاطرنشان کرد: اینکه این دیدار یک روز قبل از مذاکرات وین انجام می شود و یادداشت مشترکی صادر می کنند، نشانه بدی است از این که اروپایی ها نه تنها حسن نیت نشان ندادند، بلکه در رسیدن به توافق جدی نیستند و مایل به حصول توافق نمی باشند.

وی با اشاره به گزارش کانال شماره ۱۳ رژیم صهیونیستی مبنی بر این که مهمترین هدف سفر وزیر خارجه رژیم صهیونیستی به انگلیس و فرانسه بحث در این خصوص بوده که تحریم های بانکی علیه ایران برداشته نشود، اظهار داشت: در دو سه روز گذشته رسانه های غربی بر طبل این روایت می کوبند که احتمال رسیدن به توافق ضعیف است و این هم به نوعی حربه شکست مذاکرات است.

موسوی پرسید: هنوز مذاکرات شروع نشده، چطور آنها قبل از اولین دور مذاکره، احتمال توافق را ضعیف می دانند؟ آنها به دنبال این هستند که افکار عمومی را برای شکست مذاکرات آماده کنند. 

این استاد دانشگاه به چالش های اصلی مذاکرات وین اشاره کرد و گفت: در حال حاضر چالش اصلی مذاکرات براساس آن چه غربی ها اشاره می کنند و رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در مصاحبه اخیرش به آن اشاره کرده، بحث تضمین و برداشته شدن همه تحریم هاست. رابرت مالی به صراحت گفته که آمریکا چنین نمی کند.

وی خاطرنشان کرد: اروپایی هایی که بعد از خروج آمریکا از برجام هیچ گام موثری برای اجرای تعهداتشان برنداشتند و خودشان نیز به این مسئله اعتراف کردند، چگونه از ایران انتظار دارند مجددا به قراردادی پایبند باشد که طرف های مقابل حاضر به ارائه تضمین نیستند که دوباره آن را به هم نزنند؟

این تحلیلگر مسائل آمریکا به اوضاع آمریکا اشاره کرد و درباره بحث تضمین ها و همچنین رفع تحریم ها گفت: به گفته بسیاری از صاحبنظران داخلی آمریکا، اگر همین امروز یک انتخابات برگزار شود ترامپ رای می آورد نه بایدن، چون محبوبیت بایدن کاهش یافته و صحبت جدی است که یک سال دیگر کنگره به دست جمهوریخواهان خواهد افتاد و ۲۰۲۴ ترامپ کاندید می شود و احتمال رای آوردن آن جدی است. 

موسوی ادامه داد: حالا با توجه به این شرایط آیا یک شرکت خارجی حاضر است در ایران سرمایه گذاری کند؟

وی گفت: برخلاف این جو رسانه ای که دو سه روز گذشته غربی ها به وجود آوردند، این خودشان هستند که موضع سرسختانه ای گرفته اند نه ایران. آنها از الان فضای عمومی را آماده می کنند که اگر مذاکرات شکست خورد، تقصیر را به گردن ایران بیندازند. 

منبع : خبرگزاری فارس