لاوروف: عضویت اوکراین در ناتو، یعنی بمب ساعتی در قلب اروپا
سرویس بین الملل - وزیر خارجه روسیه با توصیف عضویت اوکراین و گرجستان در ناتو به‌عنوان «بمب ساعتی در قلب اروپا»، گفت ناتو نباید به سمت شرق اروپا و مرزهای روسیه حرکت کند.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه امروز (پنجشنبه) گفت مسکو در تماس با شرکای خود بر عدم حرکت سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به سمت شرق تاکید خواهد کرد و منتظر واکنش است.

لاوروف درباره تلاش های کشورهای غربی برای تنش زایی با روسیه توضیح داد: «تمایل ناتو به گنجاندن گرجستان و اوکراین در این اتحاد، بمب ساعتی در قلب قاره اروپا خواهد بود. غرب به اوکراین تسلیحات می دهد و این کشور را به احتمال راه حل نظامی برای درگیری در منطقه دنباس گمراه می کند».

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، وی طی نشست خبری با «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا گفت: «[ولادیمیر] پوتین [رئیس جمهور روسیه] برای دستیابی به اجماعی که منافع همه طرف ها را برآورده می کند، گفتگوی آرام را پیشنهاد کرد. پوتین پیشنهاد گفت وگو با غرب را برای دستیابی به تضمین های حقوقی بلندمدت مبنی بر عدم گسترش ناتو به شرق داد».

وزیر خارجه روسیه با بیان اینکه امنیت در اروپا نمی تواند تکه تکه باشد، اظهار داشت: «[امنیت در اروپا] یا هست یا نیست. امیدوارم در دیدار با بلینکن بتوانیم گامی در جهت اجرای توافقات حاصل شده در نشست پوتین و [جو] بایدن در ژنو برداریم».

بر اساس این گزارش، لاوروف ادامه با اشاره به تنش های دیپلماتیک بین مسکو و واشنگتن درخصوص سفارتخانه ها و دیپلمات ها نیز گفت: «مشکلات کار سفارت های روسیه و ایالات متحده به سرعت قابل حل است».

منبع : خبرگزاری فارس