بایدن موافقت کنگره با انتقال اطلاعات درمورد فناوری هسته ای دریایی به استرالیا را خواهان شد
سرویس بین الملل - رئیس جمهوری آمریکا اولین توافقنامه در چارچوب ائتلاف آکوس میان استرالیا، انگلیس و آمریکا را به کنگره ارجاع داده و از آن خواست با انتقال اطلاعات درباره فناوری هسته‌ای دریایی به استرالیا موافقت کند.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از ایسنا - شبکه خبری روسیا الیوم، طبق بیانیه کاخ سفید، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد: با توافقنامه انتقال اطلاعات درباره فناوری هسته ای دریایی به استرالیا موافقت کردم و از کنگره می خواهم با آن تعامل مثبتی داشته باشد.

بایدن اظهار کرد: از نظر من در این توافقنامه تمامی شروط قانون آمریکا رعایت شده است.

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه گفت: دولت های استرالیا، انگلیس و آمریکا ۱۸ ماه است که رایزنی هایی را با هدف ایجاد بهترین راه برای تجهیز هرچه سریعتر ناوگان دریایی استرالیا به زیردریایی های هسته ای آغاز کرده اند.

طبق بیانیه کاخ سفید، این توافقنامه به سه طرف اجازه رایزنی و تبادل اطلاعات درباره فناوری هسته ای دریایی و تبادل اطلاعات بسیار مهمی را که در رایزنی های سه جانبه مدنظر بودند، خواهد داد.

طبق قانون آمریکا، کنگره باید توافقنامه را بازنگری کرده و با انتقال اطلاعات مربوط به حوزه هسته ای به استرالیا موافقت کند.

آمریکا، انگلیس و استرالیا ۱۵ سپتامبر گذشته از ایجاد ائتلاف امنیتی آکوس خبر دادند، توافق هایی که این سه کشور به آنها دست یافتند، شامل طرح هایی برای ساخت دستکم هشت فروند زیردریایی هسته ای برای استرالیا با استفاده از تکنولوژی آمریکا و تجهیز نیروهای مسلح این کشور به موشک های کروز آمریکا هستند.

منبع : خبرگزاری ایسنا