ماکرون در خلیج فارس؛ پاریس به بازار ایران چشم دوخته است

ماکرون در خلیج فارس؛ پاریس به بازار ایران چشم دوخته است

۱۱ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۹ زمان مطالعه : 6 دقیقه
سرویس بین الملل - پس از اعلام کاخ الیزه درباره سفر قریب‌الوقوع رئیس‌جمهور فرانسه به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، برخی کارشناسان اقتصادی بر این باورند که پاریس در تلاش است تا از راه امارات وارد بازار ایران شود و خسارت‌های اقتصادی خود را جبران کند.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه، فردا جمعه، سفر دو روزه خود به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از جمله امارات عربی متحده، قطر و عربستان سعودی را آغاز می کند و کاخ الیزه نیز روز سه شنبه هفته جاری در بیانیه ای اعلام کرد که در جریان این سفر قراردادهایی با چند شرکت فرانسوی به امضاء خواهد رسید.

پایگاه خبری شبکه «الجزیره»، امروز (پنجشنبه)، در گزارشی به تحلیل علل سفر ماکرون در مقطع کنونی به منطقه پرداخت و نوشت: «در این سفر دوره ای به کشورهای [عربی حاشیه] خلیج [فارس]، ماکرون را  "ژان ایو لودریان" وزیر امور خارجه، "فلورانس پارلی" وزیر دفاع، "برونو لامیر" وزیر اقتصاد در کنار وزیر تجارت خارجی، وزیر فرهنگ و رؤسای چند شرکت فرانسوی بزرگ همراهی خواهند کرد».

برنامه سفر ماکرون

الجزیره می گوید به رغم آنکه بیانیه کاخ الیزه کوتاه بود و در آن به مهم ترین موضوعاتی که قرار است در جریان این سفر مورد بحث و بررسی قرار گیرد، اشاره ای نشده است، اما برخی ناظران پیش بینی کرده اند که بحران لبنان با عربستان سعودی و کشورهای عربی حاشیه خلیج [فارس]، برنامه هسته ای ایران، قیمت جهانی نفت، جنگ یمن، انتخابات لیبی، تحولات مسئله فلسطین، روابط عربستان سعودی و ایران جزء مهم ترین موضوعاتی خواهد بود که بر روی میز گفت و گوها مطرح و در برنامه دیدارهای ماکرون به آن پرداخته خواهد شد.

این پایگاه خبری قطری اضافه کرد که نظرات تحلیلگران در این رابطه متفاومت بوده است به نحوی که برخی بر این باور بوده اند که هدف از سفر ماکرون حضور سیاسی، دیپلماتیک وراهبردی مجدد فرانسه است و برخی دیگر پیش بینی می کنند که اهداف این سفر در درجه نخست متمایل به تقویت روابط اقتصادی با کشورهای منطقه است.

بهبود وجهه فرانسه

«ژان برنارد پیرون» کارشناس امور راهبردی روابط بین الملل و مدیر سابق سازمان آفریقا و خاورمیانه آژانس توسعه فرانسه معقتد است که ماکرون در این سفر سعی دارد حضور بین المللی و منطقه ای فرانسه در منطقه را تثبیت و تأکید کند که این پاریس همواره قدرتی توازن بخش در جهان بوده است.

پیرون که با الجزیره گفت و گو می کرد، افزود: «ماکرون سعی دارد وجهه فرانسه را در خلیج [فارس] بهبود ببخشد و در بُعد تجاری، اقتصادی و منافع مشترک میان پاریس و کشورهای منطقه ایفای نقش کند».

وی معتقد است که فرانسه تلاش خواهد کرد که یک بار دیگر به منظور ایفای نقش سیاسی در خاورمیانه و برای بر جای نگذاشتن آنچه آن را خلأ برای رقبایی مثل ایران خوانده و همچنین نقش داشتن در حل برخی از درگیری ها در منطقه حضور سیاسی پیدا کند.

پیرون در ارتباط با درگیری هایی که ماکرون می تواند در آن ایفای نقش کند، به بحران های عمیقی که میان لبنان و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به ویژه عربستان سعودی به وجود آمده، اشاره و در عین حال، بیان کرد که شکی نیست که در این سفر به پرونده هسته ای ایران، مذاکرات اخیر وین و تحریم های آمریکا علیه ایران نیز پرداخته خواهد شد.

ماکرون در خلیج فارس؛ پاریس به بازار ایران چشم دوخته است

ماکرون و پارلی

او همچنین در ادامه اظهاراتش یادآور شد که همراهی فلورانس پارلی وزیر دفاع فرانسه با امانوئل ماکرون بیانگر اهمیت بعد نظامی و امنیتی این سفر است.

مدیر سابق سازمان آفریقا و خاورمیانه آژانس توسعه فرانسه می گوید که در این سفر تلاش خواهد شد تا قراردادهایی در زمینه فروش تسلیحات، جنگنده های رافال و تجهیزات نظامی پیشرفته به ویژه به عربستان سعودی امضاء شود؛ عربستانی که سعی دارد توانمندی های نظامی خود را در جنگ یمن تقویت کند.

 

ماکرون در خلیج فارس؛ پاریس به بازار ایران چشم دوخته است

ماکرون و ولی عهد سعودی

 

پیرون معتقد است که احتمال کمی نیز برای معامله با امارات وجود دارد به رغم آنکه آمریکا در این بازار به شدت در حال رقابت است.

بحران لبنان

پیرون درباره تلاش های پاریس برای میانجیگری میان عربستان سعودی و لبنان اظهار داشت: «پس از قطع شدن کمک های عربستان سعودی به دولت لبنان، اوضاع اقتصادی بحرانی شده و خطرات اقتصادی و سیاسی علیه لبنان و همسایگان این کشور به واقعیت بدل شده است چراکه لبنان جایگاهی بنیادین در دیپلماسی فرانسه دارد و ماکرون و فرانسه چاره ای جزء پافشاری بر تلاش ها به منظور بازگردانی لبنان به نقشه عربی و جهانی ندارند که این بی شک از طریق حل بحران عمیق میان این کشور و عربستان سعودی امکان پذیر خواهد بود. من فکر می کنم که ماکرون تمام فشارها را اعمال خواهد کرد و از روابط خود به طور کامل با دولت عربستان سعودی بهره خواهد گرفت تا این مشکل سخت را حل کند».

 

ماکرون در خلیج فارس؛ پاریس به بازار ایران چشم دوخته است

 

برنامه اقتصادی

«دانیال ملحم» کارشناس امور اقتصادی لبنانی نیز به نوبه خود یادآور شد که فرانسه در طول تاریخ همواره از روابط سیاسی و خود برای حضور اقتصادی و راهبردی در منطقه خلیج فارس بهره گرفته است و امروز نیز در حال انجام این کار است.

ملحم به الجزیره گفت که فرانسه عملا به دنبال گشودن یک پنجره تجاری و اقتصادی جدید در منطقه خلیج [فارس] است به ویژه در شرایطی که این کشور روابط بسیار قوی ای با امارات دارد و سعی خواهد کرد به این واسطه کرد، یک روزنه برای خود در منطقه ایجاد کند.

این کارشناس لبنانی همچنین یادآور شد که کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در طول تاریخ دو متحد و شریک اصلی داشته اند که این دو متحد آمریکا و انگلیس بوده اند که طی سال های گذشته چین نیز با سرمایه گذاری بسیار زیاد وارد این میدان شده است.

ملحم معقتد است که در حقیقت، فرانسه امکانات بسیاری را که آمریکا و چین در اختیار دارند، در اختیار ندارد؛ اما این کشور در تلاش است تا بخش هایی از خسارت هایی را که در دیگر مناطق متحمل آن شده است، از راه روابط تجاری خاص با امارات عربی متحده جبران کند که این مسئله کاملا با حضور قوی و بی سابقه شرکات های فرانسوی در نمایشگاه «اکسپو دبی» به چشم می آمد.

دانیال ملحم افزود: «سود اقتصادی که فرانسه به دنبال کسب آن است، از راه [فروش] فناوری به ویژه فناوری های حمل ونقل و همچنین تلاش برای جبران خسارت از راه انعقاد چند معامله تسلیحاتی، فروش جنگنده های رافال، زیردریایی و ناوچه های ساخت فرانسه مسیر خواهد شد حتی اگر آمریکا اجازه انتقال این فناوری ها را ندهد».

نگاه فرانسه به بازار ایران

ملحم می گوید یکی دیگر از مسائلی که در ارتباط با این سفر اعلام نشده، این است که پاریس سعی دارد پس از توافق وین و در آینده از راه بازار امارات متحده عربی وارد بازار ایران شود؛ اماراتی که روابط اقتصادی خوبی با ایران دارد.

 در ارتباط با اهمیت سفر ماکرون و به حرکت در آوردن چرخ اقتصاد فرانسه در سایه رکودی که این کشور پس از شیوع ویروس کرونا با آن دست و پنجه نرم کرده است، این کارشناس اقتصادی لبنانی می گوید: «فکر می کنم که مشارکت بی سابقه فرانسه در اکسپو دبی با حضور ۴۲۵ شرکت [فرانسوی] مقدمه ای بر این سفر باشد».

ملحم با اشاره به اینکه حضور چشمگیر شرکت های فرانسوی حکایت از نگاه فرانسه به آینده روابط راهبردی با کشورهای حاشیه خلیج فارس دارد، در پایان اضافه کرد که به رغم آنکه آمریکا و انگلیس بازار تسلیحاتی منطقه را دست دارند، ماکرون سعی دارد تا معاملاتی در زمینه فناوری حمل ونقل مانند توسعه قطارهای سریع السیر (تی جی وی) میان کشورهای حاشیه خلیج فارس و همچنین پروژه های انرژی پاک همچون انرژی بادی و خورشدی با این کشورها منعقد کند.

منبع : خبرگزاری فارس