پایان دوران مرکل: صدراعظم جدید آلمان سوگند یاد کرد

پایان دوران مرکل: صدراعظم جدید آلمان سوگند یاد کرد

۱۷ آذر ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۴ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس بین الملل - اولاف شولتس، رهبر حزب سوسیال دموکرات آلمان روز چهارشنبه به عنوان صدراعظم کشور سوگند یاد کرد و به این ترتیب دوران ۱۶ ساله رهبری آنگلا مرکل محافظه‌کار در این کشور پایان یافت

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از همشهری - رویترز دولت جدید آلمان به رهبری شولتس ۶۳ ساله وعده داده است که سرمایه گذاری بیشتری در زمینه محیط زیست انجام دهد و اتحاد کشورهای اروپایی را تقویت کند.

شولتس که در چهار سال گذشته در مقام معاون صدراعظم و وزیر دارایی در دولت ائتلافی با مرکل خدمت کرده بود، با اکثریت ۳۹۵ رای قانونگذاران در مجلس سفلی پارلمان آلمان یا بوندستاگ به مقام صدراعظمی رسید.

شولتس که ماسک سیاه به چهره زده بود، به ابراز احساسات قانونگذاران که ایستادند و برای او کف زدند، پاسخ داد و دسته های گل و سبدهای سیب را از رهبران فراکسیون های پارلمان دریافت کرد.

شولتس پس از اینکه  بوسیله رئیس جمهور فرانک والتر اشتاین مه یر در کاخ بلوو در مجاور ساختمان تاریخی رایشتاگ، محل پارلمان آلمان به طور رسمی نامزد مقام صدراعظمی شد، به این ساختمان در قلب برلین بازگشت تا در جلوی قانونگذاران سوگند یاد کند و به نهمین صدراعظم آلمان از پایان جنگ جهانی دوم بدل شود.

شولتس سوگند یاد کرد تمام توانش را برای رفاه مردم آلمان به کار گیرد.

سپش وزیران کابینه به کاخ بلوو بازگشتند تا تاییدیه انتصابشان را از رئیس جمهور دریافت کنند. مرکل، بعدازظهر چهارشنبه رسما صدراعظمی را به شولتس تحویل داد و شولتس در سخنرانی کوتاهی مرکل را به عنوان صدراعظمی بزرگ سنتود و از او به خاطر رابطه نزدیک و بر اساس اعتماد در سال های گذشته تشکر کرد.

شولتس با رفتار فروتنانه و ساده اش خودش را به عتوان جانشین طبیعی مرکل و فردی با توان عبور دادن آلمان از میان چالش های بسیار از بحران اقلیمی گرفته تا مواجهه با روسیه و چین ارائه کرده است.

شولتس رهبری یک دولت متشکل از ائتلاف بی سابقه سه حزب شامل حزب سوسیال دموکرات با دو حزب سبز طرفدار محیط زیست و حزب دموکرات های آزاد طرفدار کسب وکار را به عهده خوهد گرفت.

منبع : همشهری آنلاین